Yolcu teknelerine zorunlu sigorta getiriliyor

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Yolcu taşıma teknelerine, yolcuların ölümü veya yaralanmasından doğabilecek sorumluluklara karşı zorunlu sigorta uygulaması geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sigorta yaptırmayan 12 kişiden fazla yolcu kapasiteli teknelerin, limandan çıkışına izin verilmeyecek.
TBMM Adalet Komisyonunun çalışmalarında sona geldiği 15 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısında, deniz yoluyla yolcu taşımacılığında, yolcular lehine düzenlemeler yer alıyor.
Gemi sahipleri, ''alabora olma, karaya oturma, çarpma, yangın veya arıza'' nedeniyle meydana gelebilecek kazalar yüzünden yolcunun ölmesi veya yaralanmasından doğan zarardan sorumlu olacak.
12 kişiden fazla yolcu taşımak için ruhsat almış bir gemiyle yolcu taşındığı takdirde, taşımanın tamamını veya bir kısmını üstlenen veya gerçekleştiren bütün taşıyanlar, yolcuların ölümünden veya yaralanmasından doğabilecek sorumluluklarına karşı sigorta yaptırmakla yükümlü olacak.
Zorunlu sigorta bedelinin tavanı her kaza için kişi başına 1 milyon YTL'den az olamayacak.

TURİSTİK TEKNELER İLE YOLCU TEKNELERİ ETKİLENECEK

Düzenlemeyi değerlendiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kerim Atamer, ticari amaçla yolcu taşıyan teknelerin, sigorta belgelerini ibraz edememeleri durumunda, liman başkanlığının çıkış izni vermeyeceğini söyledi.
Atamer, tasarının yasalaşması durumunda, ticari amaçla turist taşıyan ve 12 kişiden fazla yolcu taşıma kapasitesi olan tur tekneleri ile İstanbul ve İzmir'de yolcu taşımacılığı yapan teknelerin düzenlemeden etkileneceğini bildirdi.

YOLCUYA TAZMİNAT ALMA OLANAĞI

Düzenlemenin yolcuyu esas alan bir uygulama olduğunu ifade eden Atamer, şöyle konuştu:
''Deniz yoluyla yolcu taşıma, havayolu taşımasına yaklaştırılıyor. Tehlike sorumluğu ilkesi getiriliyor. Geminin batması, karaya oturması, infilak etmesi, alabora olması gibi hallerde yürürlükteki düzenlemeye göre tazminat alınması mümkün değil. İstanbul Boğazı'nda geçtiğimiz günlerde özel yolcu teknesi ile kum kosterinin çarpışması bu olaya örnektir. Ölen yolcunun yakınları, kazadan dolayı tazminat alamıyor.
Bu gibi durumlarda gemi sahibi, 'Kusurum yok, sorumluluğum yok' diyerek tazminat ödemeye yanaşmıyordu. Getirilen tehlike sorumluluğu uygulamasıyla, gemi kazası halinde yolcunun veya yakınlarının her durumda tazminat alması imkanı getiriliyor. 'Kusur var mı, yok mu?' tartışması da artık yapılmayacak.
''Tasarı, öylesine çağdaş ki fırından çıkmış taze pide gibi'' diyen Doç. Dr. Atamer, düzenlemenin, Uluslararası Denizcilik Örgütünün kabul ettiği uluslararası bir sözleşmeden alındığını, dünya üzerindeki en çağdaş, en gelişmiş ve yolcuyu en çok koruyan sistemi getirdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious