Yolcu uçağı elektrik direğine çarptı

Yolcu uçağı elektrik direğine çarptı.4747
  • Giriş : 20.02.2009 / 08:06:00

Uçağı iten push-back aracının çeki demirinin kırılması sonucu kontrolsüzce ilerleyerek elektrik direğine çarparak durdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atlasjet Havayolları'na ait İstanbul-Süleymaniye seferini yapacak yolcu uçağı, kalkış hazırlığı yaparken uçağı iten push-back aracının çeki demirinin kırılması sonucu bir süre kontrolsüz ilerledikten sonra elektrik direğine çarparak durdu. Uçağın çarptığı Atatürk Havalimanı apronunu aydınlatan beton elektrik direği kırılırken, uçağın kuyruk bölümünde ciddi hasar meydana geldi. Yaklaşık 60 metre kontrolsüz şekilde hareket eden uçağın bu esnada başka bir uçağa çarpmaması, kazanın ucuz atlatıldığı şeklinde değerlendirildi.

Atlasjet Havayolları'nın bu gece saat 23:45'te İstanbul'dan Süleymaniye' gitmek için 209 no'lu körükten yolcularını alan Airbus-A320 tipi yolcu uçağı, push back aracı tarafından geri geri itildiği esnada push-back aracını uçağa bağlayan çeki demirinin kırılması sonucu kontrolsüz kaldı. İçindeki 56 yolcu bulunan uçak, zeminin eğimli ve ıslak olması nedeniyle kaymaya başladı.

Kontrolsüz kayan uçağın kuyruk sol yatay stabilizesi, Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesine çarpmasına az mesafe kala, kule önünde bulunan elektrik direğine çarptı. Kaza sonrası uçağın kuyruk bölümünde ciddi hasar meydana geldi. Uçaktan indirilen yolcular, başka bir uçak tahsis edilene kadar terminale alındı.

Kaza sonrası uçakta herhangi bir yaralanma olmadığını ifade eden yolcular, çok korktuklarını söyledi. Yolcular arasında bulunan işadamı Sinan Necdet, olayı şöyle anlattı: "Uçağa bindikten sonra uçağın geri geri gittiği esnada iki kere sallantı oldu ve sonra büyük bir gürültü duyduk. Uçakta yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra uçaktan dışarı çıktığımızda tekerlerinin toprak zemine girdiğini gördük."

Atlas Jet Havayolları Genel Müdürü Orhan Coşkun, kazaya sebep olan hatanın, yer hizmetleri veren firmanın çalışanlarından kaynaklandığını söyledi. Coşkun, uçağın push back aracına bağlanmadan yer hizmeti veren görevliler tarafından tekerlerin önünden takozların alınması sonucu kaymaya başladığını ve elektrik direğine çarparak durabildiğini ifade etti. Coşkun, ciddi olabilecek bir kazanın ucuz atlatıldığını vurguladı.

Uçak, olayın ardından teknik bakım için hangara çekilirken, pilotlar da alkol muayenesine gönderildi. Yolcular ise Atlasjet Havayolları'na ait başka bir uçakla Süleymaniye'ye uçtu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*