Yolcular yakında uçarken cep telefonlarını kullanabilecek

Yolcular yakında uçarken cep telefonlarını kullanabilecek .8358
  • Giriş : 19.10.2007 / 16:03:00

Uçak yolcuları yakında Avrupa sahası üzerinde uçarken cep telefonlarını kullanabilecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yolcu uçağının sistemlerine karışma riski olmaksızın cep telefonu konuşması yapılmasına izin verecek teknolojinin AB üyesi ülkelerde kullanılabilmesi için gerekli çalışmalar yetkililer tarafından başlatılırken, bu konuda onay verilirse, yolcular uçak 3 bin metre irtifaya yükseldikten sonra mobil telefonlarını kullanabilecekler.

AB üyesi ülkelerin yetkilileri, uçakta cep telefonu kullanımına yeşil ışık yakarlarsa, özel hava yolu şirketleri de bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacaklarına kendileri karar verecekler.

Virgin Atlantic şirketinin bir yetkilisi, bu konudaki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, müşterilerinin bu konudaki isteklerine göre hareket edeceklerini ve eğer gelecekte bu hizmeti başlatacaklarsa, bunun sosyal anlamda kabul edilebilir bir şekilde olmasını istediklerini kaydetti.

Uçakta cep telefonu konuşmasının yerde yapılandan daha pahalı olacağı belirtilirken, gelecek yıl uçaklara yerleştirilmesi beklenen sistem, kabin içinde "pico hücresi" adı verilen ve fazla güçlü olmayan bir baz istasyonu yerleştirilmesini öngörüyor.

Telefon trafiğini uyduya yönlendirecek baz istasyonu, yerdeki mobil şebekeden yapılan bağlantıyı da uydu sayesinde uçağa iletecek.

Şimdilik sadece 2G telefonları için tasarlanan, ancak başarılı olursa 3G telefonları da kapsayacak sistemde, uçağa yerleştirilecek bir şebeke kontrol ünitesi, uçaktaki mobil telefonların yerdeki herhangi bir baz istasyonuna bağlanmamasına engel olacak. Bu ünite, yerden gelen sinyalleri engelleyerek, telefonların bağlanmasına olanak sağlamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious