Yolculuklarda egzersiz eğitimi başlıyor

Yolculuklarda egzersiz eğitimi başlıyor.15262
  • Giriş : 24.11.2008 / 23:24:00

Yolculuklarda bundan sonra egzersiz eğitimi veren CD'ler gösterilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığının, "Yaşamın Her Alanında Fiziksel Aktivite Kampanyası"çerçevesinde hazırlattığı "Yolculukta Egzersiz" CD'leri bugünden itibaren otogar, tren garı, ucak, tren ve şehirlerarası otobüslerde gösterime girdi.

"Yolculukta Egzersiz" programının tanıtımı, TCDD Ankara Tren Garı'nda yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, yaptığı konuşmada obezite ve aşırı kilonun genç yaşlardan itibaren kalp-damar hastalıklarının artmasına yol açtığını belirterek, fiziksel aktiviteye gereken önemin verilmesiyle bunların ortadan kalkabileceğine dikkat çekti.

Haftada 3 defa en az yarım saat spor yapılmasının, özellikle obezite ve kalp hastalıklarından korunmada önemli olduğunu vurgulayan Çom, alışverişe araba yerine yürüyerek gidilmesi, asansör yerine merdivenlerin kullanılması gibi önerilerde bulundu.

Çom, yolculuklarda, uzun süreli hareketsiz ve sabit pozisyonlarda kalınmasına bağlı olarak bazı sağlık problemleri görülebildiğine işaret ederek, "Yolculukta Egzersiz" programı çerçevesinde hazırlanan ve hem yolculuk sırası hem de yolculuk sonrası için basit egzersiz önerilerinin yer aldığı CD'lerin otogar, tren garı, uçak, tren ve şehirlerarası otobüslerde gösterileceğini bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Baltacı ise toplantıya katılanlara tren garında ve kompartımanda oturdukları yerde egzersiz yaptırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*