Yolcuyu uyandırmayan muavine ceza

Yolcuyu uyandırmayan muavine ceza.11338
  • Giriş : 31.03.2008 / 13:35:00

Otobüste rahat rahat uyuyun. Sorumluluk size değil, çalışana ait!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'den Burdur'a gitmek üzere bindiği otobüste uyuyakalan Cumali Dakar, şehirlerarası yolculuklarda sık rastlanılan bir tartışmanın ortasında buldu kendini.

Kentin 60 km ötesindeki Bucak ilçesinde uyanan Dakar, muavine neden uyandırılmadığını sordu. 'Uyumasaydın abicim' diyen muavin, Bucak'ta otobüsten indirmek isteyince Dakar, hemen 155'i aradı. Olay yerine gelen polis tartışmayı noktalarken, bilinmeyen bir düzenlemeyi de yeniden hatırlattı. Karayolları Taşıma Kanunu'nun 7. ve 26. maddelerine göre otobüs şirketleri, yolcuyu taahhüt ettiği yere kadar götürmekle mükellefti. Olayda sorumluluk, uyuyan yolcuya değil, uyandırma- yan firma çalışanlarına aitti. Polisin müdahalesiyle oto-büs şoförü taksi tutup Cuma-li Dakar'ı Burdur'a gönderdi.

Uzun yol otobüslerinde görevli muavin, host ya da hostesler, yolcuları ineceği yere geldiğinde uyarmakla mükellef. Ola ki, yolcu gitmek istediği yere geldiği sırada uyuyor olsa bile sorumluluk tamamen firmaya ait. Host ya da hostes, kendisine ineceği yeri yazdıran yolcuyu kesinlikle uyarmak zorunda. Zira, Karayolu Taşıma Kanunu'nun 7. maddesine göre taşımacı, yolcuların sağlıklı, rahat ve güvenli bir yolculuk yapmasını sağlayacak tedbirleri almak, yolcu ve eşyayı taahhüt ettiği yere kadar götürmekle yükümlü. Aynı kanun, bu kurala uymayanlara 2008 yılı zammıyla birlikte bin 150 YTL'ye çıkarılan para cezasını öngörüyor.

İzmir'den Burdur'a gitmek için yola çıkan Cumali Dakar, benzer bir sıkıntıyı yaşıyor. Dakar, İzmir'den bindiği otobüste uyuyakalınca Burdur yerine Bucak ilçesinde inmek zorunda kalıyor. Dakar, "Beni Burdur yerine 60 kilometre uzaklıktaki Bucak ilçesinde uyandırdılar. Kendime geldiğimde neden Burdur'da indirilmediğimi sordum. Bana 'uyumasaydın abicim' diye cevap verdiler. Araçtan inmeden cep telefonumu açtım ve polisi aradım. Hemen otobüsün plakasını yazmaya başladım. Durumu gören şoför ve host, hemen yanıma geldi ve ne yaptığımı sordu. Ben de plakayı aldığımı, şirkete ve polise durumu aktaracağımı söyledim. Yanımıza gelen polis ekipleri de durumu öğrenince bana hak verdi. Otobüs şoförü bana bir taksi tutup, şoföre ücretini peşin ödedi ve Burdur'a gönderdi." diye konuştu. Burdur Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Ramazan Demircan, benzer durumlar yaşayanların mutlaka 155 hattından bir trafik ekibi istenmesi tavsiyesinde bulunuyor. Demircan, ilgili maddelere göre otobüste bir arıza meydana gelmesi ve tamirinin normal seyahat süresinden fazla olması halinde firmanın başka bir araçla yolcuları taşıması gerektiğini de vurguladı.

Türkiye'nin dört bir yanına seferleri olan Kamil Koç firmasının Halkla İlişkiler Uzmanı Pınar Dağdeviren, çok az da olsa yaşadıkları bu tür olaylar karşısında müşteri memnuniyetinin mutlaka sağlandığını ifade etti. İşe alınan host, hostes, muavin ve şoförlerin eğitimden geçirildiğini vurgulayan Dağdeviren, "Ancak yine de yolcunun ineceği yeri geçmesi halinde asla 'uyumasaydın kardeş, kusura bakma' demiyoruz. Müşterimizi karşı yönden gelen kendi aracımızla, o yoksa başka firmaların araçları ile ineceği yere ulaştırıyoruz." dedi. Pamukkale Seyahat'in Halkla İlişkiler Uzmanı Sibel Yanar, müşterinin ineceği yeri geçmesi durumlarında yolcuları sorumlu tutmadıklarını anlatıyor. Yanar, "Çünkü araç ekibimizin görevlerinden biri de müşterilerin ineceği yerlerin listesini tutmak ve gerekirse kendilerini ikaz etmek." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious