Yoldaş Castro'da CHP gibi açılım yaptı

Yoldaş Castro'da CHP gibi açılım yaptı.10289
  • Giriş : 03.12.2008 / 09:37:00

Küba da Fidel Castro'nun kardeşi Raul Castro, 50 yıllık devlet ateizminden sonra dini açılımlar sergiliyor. Castro sonuçları hayli tartışılabilecek çok önemli bir adım daha attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir Rus liderin Küba'ya ziyaretinin dünya kamuoyundan bu kadar az ilgi göreceğine 20 yıl önce pek ihtimal verilmezdi. Ancak, Rusya lideri Dimitri Medvedev'in geçen hafta gerçekleştirdiği gürültüsüz Küba ziyaretinin en çarpıcı fotoğrafını ise, 20 yıl önce düşünmek bile imkansızdı. Medvedev ve adanın yöneticisi Raul Castro, ziyaretin ilk gününde Havana'da ekim ayında açılan Lady of Kazan Rus Ortodoks Kilisesini birlikte ziyaret ettiler. Kilisenin Piskoposu Vladmir Kliuev, iki devlet başkanına "kısa bir ayinden" sonra, kilise hakkında bilgi verdi.

Küba, yaklaşık bir ay sonra 1 Ocak 2009 günü, Castro'nun Havana'ya gelişinin ve komünist devrimin 50'nci yılını kutlayacak. Ancak, komünizmin bu son adasında, bugünlerde çanlar, "yarım yüzyıl" şerefine çalmıyor. Kübalıları kiliseye davet etmek için çalıyor. Fidel Castro'nun kardeşi Raul Castro, 50 yıllık devlet ateizminden sonra dini açılımında, sonuçları çok daha etkili olabilecek çok önemli bir adım daha attı. Komünist Küba'da devlet başkanı, ilk defa bir Katolik ayinine katıldı. Ayinin sembolik mesajları bununla sınırlı değildi. Komünist ülkesindeki ayin, "fakirlerin babası" olarak anılan Katolik rahip Friar Jose Olallo Valdes'e ihtiram ayiniydi. Katoliklik başta olmak üzere dini konularla ilgili tüm haberleri bugüne kadar görmezden gelen devlet güdümündeki Küba medyası, yoksullara komünist devlet dışında kilisenin de baba olabileceği fikri veren ayine geniş yer ayırdı. 19'ncu yüzyılda yaşamış Valdes ile ilgili haberlere sayfalar ayrıldı. Raul Castro'nun en ön sırada oturduğu ayin, devlet televizyon ve radyosundan da yayınlandı.
Fidel Castro, 1959 yılında Küba yönetimini ele aldığında ilk işlerinden biri de 136 Katolik rahibi sınırdışı etmek olmuştu. Katolik kiliselerine ait 350 okul ise devletleştirilmişti. Katoliklik hiçbir zaman resmen yasaklanmasa da, kilise müdavimlerinin Komünist Partiye üye olması yasaklanmış, çeşitli meslekleri kontrol etmeleri engellenmişti. Ancak bu uygulamalar, Doğu blokunun çökmesiyle 1990'lı yılların başında ilk değişim sinyallerini verdi. 1990'lı yılların ilk yarısında ateizm ile ilgili tüm referanslar devlet belgelerinden ve resmi ünvanlardan çıkarıldı. Katolik kilisesi ile ilk kritik dönemeç ise, Papa 2'nci Jean Paul'un 1998 yılında adayı ziyaret etmesiyle yaşandı. Fidel Castro, bu ziyarette bir günde 4 kez Papa ile bir araya geldi. Devlet televizyonu ve devlet gazeteleri bu geziye geniş yer verdi.

Katolik kilisesi, bugün artık daha fazla özgürlük için Küba yönetimine baskı yapıyor. Bunlar arasında, adaya dışardan Katolik din adamı getirmelerine izin verilmesi, faaliyet ve yardımlarının devlet izni ve denetimine tabi olmasına son verilmesi isteği de var. Bu yıl 3 ayrı kasırganın vurduğu adada, ilk defa devlet ve kilise kasırga mağdurları için birlikte çalışmış, kilise de yardım organizasyonları yaparak halka yardım dağıtmıştı.

Devlet yönetimini kardeşine bırakan Fidel ise bugünlerde daha çok yazma imkanı buluyor. Rejimin yarı resmi gazetesi Granma'da "Yoldaş Fidel'den Yansımalar" başlıklı köşesinde, Rus Ortodoks Kilisesi açılmasını, Rus Küba dostluğunun sembolü olarak gördüğünü kaydetti. Castro, Rus ortodoks kilisesinin Rusya'nın zor zamanlarında oynadığı rolle, saygıya değer bir kurum olduğunu vurguladığı yazısında, bunun, adanın savunması için Küba'da hizmet vermiş "Sovyet" askerlerine de bir anma olacağını belirtti.

Fakir Küba, devlet parasıyla Havana'da devasa bir Rus katedrali inşa etti ama bir sorun vardı; Adada bu kilisenin ilk safını bile dolduracak kadar ortodoks yaşamıyor. Katolik Kilisesine yönelik açılımlar ise, aynı derecede resmi adımlar olarak kalmayacak. Castro kardeşlerin gittikçe netleşen açılımları karşısında Komünist Parti kulislerinde, artık medyaya da yansıyan bir merak dolaşıyor; Kilise çanları komünizm için mi çalıyor?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*