'Yoldaş Cheney'e karşı Başkan Putin'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Rusya'da yayınlanan Russian Profile'da Justin Raimando imzasıyla çıkan makale ABD'nin içinde bulunduğu durumu içerden bir bakışla eleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Raimando, yazısına şöyle başlıyor, "Meşgul. Meşgul. Meşgul. Yeni düşmanlar üretme zamanı geldiğinde bu yönetimin uykusuz günleri başlıyor. İsrail kısmını dışarıda tutarsak Ortadoğu ülkelerinin tamamı potansiyel suçlu ya da suç işleme ihtimali var. Onlar sadece Müslüman dünya ile bir soğuk savaş sürdürmeyi yeterli bulmuyor bir taraftan da Rusya ile eski soğuk savaşı yeniden canlandırmak istiyor.".
Litvanya'nın başkenti Vilnius'da Rusya'yı eski Varşova paktı ülkeleri ile birlikte çevrelemeye çalışan 'Demokratikleşme Formu'nda konuşan ABD Başkan yardımcısı Dick Cheney Rusya'ya karşı sesini yükselterek, "Petrol ve doğal gazda tekel oluşturup yönlendirme yada şantaj aracı olarak kullanılması doğru değil." demişti. Cheney konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'ya uyguladığı fiyatların yükseltilmesi talebi ile ilgili uyguladığı politikayı eleştirmesine karşılık Raimando, "Rusya dağılma sürecinin ardından bugünlere gelinceye kadar 15 yıllık zor ekonomik şartlarına rağmen Ukrayna'yı süspansiye etmiş olmasından hiç kimse söz etmiyor." diyor. Ukrayna'ya şantaj yapmakla suçlayanların kendilerinin Ukrayna'yı NATO üyeliğe kabul ederek Moskova'ya birkaç dakikalık mesafeye füze sistemlerinin konulmasının ne anlama geldiğini izah etmekte zorlandıklarını belirtiyor.

Hangisi şantaj olduğunun Cheney'e sorulması gerektiğini belirten yazar makalesinde, "Bu Rusya'nın sosyalist enternasyonal düşüncesinden daha güzel olan kapitalist anlayışı uygulamaya koymasıdır. Yani uluslararası petrol ve gaz fiyatlarının çok altında Ukrayna'ya verdiği fiyatı uluslararası fiyatlara çekmektir. Cheney buna şantaj diyor, ekonomistler de kapitalizm. Başkan Yardımcısı Cheney'nin Marksizmden daha çok Kapitalizmi bilmesi gerekir." diyerek eleştiriyor. Tüm dünyayı karşılarına almanın ABD'ye hiçbir kazanç sağlamadığını savunan Raimando, "ABD öyle bir ülke oldu ki işte İran bunlar nükleer üretecek masanın dışına alalım, işte Rusya bunlarda şantajcı bunları da diskalifiye edelim, işte Suriye.. resim devam edip gidiyor." ifadelerine yer veriyor.

Cheney'nin konuşmasında yer verdiği "Hiç kimse komşu ülkelerin toprak bütünlüğünü bozacak bir harekette bulunamaz." cümlelerinin tam bir ironi olduğunu ve bu açıklamaların Rus milliyetçilerinin elini kuvvetlendireceğini iddia eden yazar, "Cheney'nin yaptığı açık ve basit bir şekilde provokasyondur." diyor.

Rusya'nın komşularının toprak bütünlüğünü yıkmaya yönelik faaliyetleri olduğunun nasıl anlatılabileceğini sorgulayan yazar, "Bir taraftan doğu ve İslam dünyası ile girişilen rejim değiştirme çalışmaları acımasız bir şekilde devam ediyor. Barışçıl rejim değiştirme faaliyetleri serisi de Rusya'nın yakın çevresinde gerçekleşti. Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan ve Moldova'da değişimin maliyetini ABD vergi mükellefleri ödemeye devam ediyor. Şimdi Ukrayna ve Kırgızistan'da ABD hegemonyasına karşı ulusal hareketlenmeler başladı." diyor.

Raimando, "Kosovalılar yada Sudanlılar için bölünme iyidir, ama Rusça konuşan Moldovalılar yada Güney Osetyalılar için kötüdür. Nükleer füzeler İsrail'in yada Hindistan'ın elinde olursa iyidir, İran'ın elinde olursa kötüdür. Uluslararası hukuk ve medeniyet anlayışı gereği bir ülkenin diğer bir ülkeyi işgal etmesi çok kötüdür ama bu ABD için özgürleştirmek için lütufta bulunmaktır." şeklinde oluşan Amerikan dış politikasındaki çifte standardı hiçbir Amerikan vatandaşının savunamayacağını iddia ediyor.

Raimando ABD'nin tüm dünyada gelişmesini arzu ettiği demokratikleşme programının kendisinin demokrasi ile çeliştiğini; serbest piyasa ekonomisini savunurken petrol ve doğal gaz fiyatlarını sabit tutmadığı için Rusya'yı şantaj yapmakla suçlamanın, önemli noktalarda askeri üs elde etme çabaları ve önemli petrol yataklarını ele geçirme çalışmalarını demokrasi ile izah etmenin mümkün olmadığını belirtiyor. Yazar son olarak, "Gerçek olan ABD'li neoconcuların 'barışçıl küresel hegemonya' çalışmalarının acımasız olduğu ve bu yolda Putin'in bir engel olarak durduğu. Zira ABD'li rejim değiştiricileri için az bir şüphe duymaları karşılarında olmanız için yeterli." özeleştirisinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious