Yollardaki 285 bin tekerlekli bomba

Yollardaki 285 bin tekerlekli bomba.15602
  • Giriş : 20.09.2008 / 10:33:00

Trafiğe kayıtlı 1 milyon 885 bin LPG"li aracın 285 bini adeta "tekerlekli bomba" gibi denetimsiz olarak yollarda dolaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muğla'nın Fethiye ilçesinde dün meydana gelen trafik kazasında, sürücü araçta bulunan LPG'nin patlaması sonucu feci şekilde yanarak can verdi. Şmdi gözler yeniden LPG'li araçlara çevrildi. LPG'nin 'Liquefied Petroleum Gases' (Sıvılaştırılmış Petrol Gazları), tercih ediliş sebeplerinin başında ekonomik olması geliyor.

Çevre dostu da olan LPG, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de teşvik ediliyor. Ancak LPG dönüşümü yaptıran araçların 2 yılda bir, ticari taksilerin de yılda bir kontrolleri bulunuyor. Bu kontrol, araçların muayenesinin yapılması için zorunlu ve Makine Mühendisleri Odası'na (TMMO) gidilmesi mecburiyeti var.

ÖMRÜ 10 YIL

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2008 Temmuz ayı itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 13 milyon 503 bin 399'a ulaştı. Geçen yıl trafiğe kayıtlı olan LPG'li araç sayısı ise Temmuz itibariyle yaklaşık 6 bin civarında artarak 1 milyon 885 bin 877 oldu.

Geçen yıl sonu itibariyle MMO Gaz Sızdırmazlık Raporu almayan araçların oranı yüzde 15.2. Her 100 aracın 14'ünün LPG'li olduğu Türkiye'de, 285 bin 719 araç Makine Mühendisleri Odası'ndan sızdırmazlık raporu almadan trafikte dolaşmakta. MMO'dan alınan bilgiye göre LPG tanklarının ömrü imal tarihinden itibaren 10 yıl. Bu nedenle LPG kullanıcılarının, imal tarihi itibari ile ekonomik ömrünü tamamlanmış tankları yetkili bir firmada değiştirmeleri gerekiyor.

GÜVEN iÇiN ÖZEN GEREK

LPG'li araç kullanımının tam güvenli hale getirilmesinde ise tüketiciye önemli görevler düşüyor. LPG sistemlerinin, montajından başlayarak kullanılmasına, bakım ve periyodik kontrollerine kadar dikkat edilmesi gereken bazı kurallar ise şöyle;

LPG dönüşümü yapıldıktan sonra ilk olarak, kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda MMO"ya başvurulmalı.

LPG'li araçların periyodik bakımlarının her 10 bin kilometrede bir yapılmalı. n Araç çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işarettir. Bu durumda araç, hemen yetkili servise götürülmeli.

LPG'li araçları yer altı otoparklarına park edilmemeli, araçta açık alevli ısıtıcılar kullanılmamalı.

KORKUNÇ KAZAYA SON ÖRNEK

Muğla'nın Fethiye ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, takla atarak yanmaya başlayan aracın içinde sıkışan bir kişi, olay yerinde hayatını kaybetti. Muğla Fethiye'de pastane işleten Abdullah Keskin (28), gece dağıtım yapmak için arkadaşından emanet araba aldı. Faik Balcı'ya ait 48 FS 048 plakalı araç ile önceki gece 04:00 sularında Akdeniz Caddesi üzerinde aşırı hız yapan Keskin, önce kaldırıma daha sonra elektrik direğine çarptı. Elektrik direğine çarptıktan sonra takla atarak durabilen araç, alev almaya başladı. Kısa süre sonra araçtaki LPG tüpü patladı.

Patlama sonrasında araç içerisinde bulunan Abdullah Keskin, olay yerinde can verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan araca müdahale ederken, Keskin'in yanmış cesedi ile karşılaştı. Görgü tanıkları Abdullah Keskin'in aşırı hızlı olduğunu belirtirken, "Takla attıktan sonra yardıma koştuk. İçeride bulunan yaralıyı kurtarmak için arabaya yanaştığımızda LPG tankı patladı. Hemen olay yerine itfaiye geldi. Fakat sürücünün patlama sırasında yanarak can verdiğini gördük" diye konuştu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*