Yolsuz ve susuz köy kalmayacak

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Köy- Des projeleri için 2006 yılında 2 milyon YTL, 2007 yılında ise 2.3 milyon YTL kaynak aktarıldığını belirten Eker, "2007 yılında yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de yaklaşık 30 bin köy bulunduğunu, iktidara geldiklerinde bu köylerin dörtte birinde yol ve su bulunmadığına işaret ederek, iktidarları döneminde hayata geçirdikleri Köy-Des projeleri ile bu köylerin büyük bir kısmının yol ve su sorununun giderildiğini ifade etti.

Bakan Eker, Doğu ve Güneydoğu'da tarım ve hayvancılığın petrol kadar önemli olduğunu ifade etti. Bu nedenle kırsaldaki vatandaşların modern tarım tekniklerini hayata geçirmek üzere hazırladıkları projelere destek verdiklerini belirten Eker, ilgililerden Köy Bazlı Yatırım Projeleri konusunda çiftçileri bilgilendirmesini istedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Batman İl Teşkilatı Danışma Meclisi toplantısı ile çeşitli açılışlara katılmak üzere Batman'a geldi. İlk olarak danışma meclisi toplantısı'na katılan Eker, AK Parti Hükümeti'nin yaptığı icraatları anlattı. Türkiye'de yaklaşık 30 bin köy bulunduğunu ve iktidara geldiklerinde bu köylerin dörtte birinde yol ve su bulunmadığına işaret eden Eker, İktidarları döneminde hayata geçirdikleri Köy-Des projeleri ile bu köylerin büyük bir kısmının yol ve su sorununun giderildiğini ifade etti. Köy- Des projeleri için 2006 yılında 2 milyon YTL, 2007 yılında ise 2.3 milyon YTL kaynak aktarıldığını belirten Eker, "2007 yılında yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak" dedi.

"BİZDEN ÖNCE BÖLÜNMÜŞ YOL KAVRAMI YOKTU"

İktidarları döneminde Batman'da 391 köy ve mezraya şebeke çekildiğini belirten Eker, aynı proje kapsamında ise 4 bin 747 kilometre yol yapıldığını kaydetti. Kendi iktidarları döneminden önce bölünmüş yol kavramının olmadığını belirten Eker, 70 yıl boyunca yapılan bölünmüş yolun 3 bin 800 kilometre olduğunu, kendi iktidarları döneminde bunu 7 bin kilometreye çıkardıklarını ifade etti.

Danışma toplantısı sonrası Batman Valiliği'ne geçen Bakan Eker, burada Batman'daki tarım faaliyetleri konusunda bilgi aldı. Tarım ve hayvancılık çalışmaları ile ilgili brifingin ardından konuşan Bakan Eker, mütesessil kefalet sistemi ile borçlanan çiftçilere müjde verdi. Yüz binlerce çiftçiyi ilgilendiren ve sosyal bir sorun haline gelen bu sorunu çözmek gayesi ile verilen yasa teklifinin tarım komisyonundan geçtiğini belirten Bakan Eker, kısa bir süre sonra genel kurulda görüşülecek yasanın kabul edilmesi ile mütessesil kefalet kredisi ile borçlanmış kişilerin kendilerine ait borçları ödedikleri takdirde kefil oldukları borçlardan sorumlu olmayacaklarını ifade etti. Mütesessil kefalet kredisi sistemi ile her borçlu aynı zaman bir çok kişiye kefil olduğu için borçtan da sorumlu olduğunu belirten Eker, bu durumda 27 bin kişinin bulunduğunu her birin 4 kişiye kefil olması düşünüldüğü zaman yaklaşık 100 bin kişinin bu yasadan faydalanacağını ifade etti.

"PARTİ TABANINDAN VE MİLLETTEN TALEP GELİRSE TABİİ Kİ OLUR"

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı şeklindeki bir soruyu da yanıtlayan Bakan Eken, bunun başbakan'ın kendi takdirinde olduğunu şimdiden bir şey söylemenin doğru olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı adaylıklarının 16 Nisan'da açıklanacağını belirten Eker, "Başbakan Türkiye'ye hizmet için gece gündüz çalışıyor. Gelişmeleri takip ediyor. Aday olup olmayacağı onun kendi takdirindedir ama, eğer parti tabanından, Türkiye milletinden öyle bir arzu gelirse tabiî ki olur... güzel olur." Dedi.

"ÜÇ Y İLE MÜCADELEDE BAŞARILI OLDUK"

Bakan Eker valilikteki toplantının ardından Batman köprüsü bitiminde Diyarbakır il sınırları içerisinde bulunan Bardakçılar Petrol İstasyonu açılışına katıldı. Burada ki açılış konuşmasında da hükümetin icraatlarına değinen Bakan Eker, iktidara geldiklerinden beri Türkiye'nin en önemli sorunu olarak belirledikleri 3 Y ile mücadele ettiklerini söyledi. Yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluk la yapılan mücadelede büyük mesafe kat ettiklerini belirten Bakan Eker, bu konuda yapılan olumlu çalışmalar sayesinde ülkede sosyal ve ekonomik gelişme sağlandığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious