Yolsuzluk yapanı nasıl kayırdı

Yolsuzluk yapanı nasıl kayırdı.10168
  • Giriş : 16.10.2008 / 22:53:00

HP milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ziyaret ettiği Cem Vakfı'nda, , bakanlık döneminde, alevileri nasıl kayırdığı tek tek anlattı. İsim verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP milletvekili Osman Durmuş yerel seçimler öncesi "kardeşlik ve birlik" mesajları vermek için ziyaret ettiği Cem Vakfı'nda kamerayı unutarak, evrakta usulsüzlük yapan bir Alevi bürokratı tüm itirazlara rağmen nasıl Dünya Sağlık Örgütü Ankara Ofisi'nin başına geçirdiğini anlattı.

MHP Milletvekili ve Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş Cem Vakfı'nı ziyaret ederek, partisinin Alevilere yönelik açılım politikasını anlattı. Yerel seçimler öncesi yaptığı ziyarette Alevi vatandaşları oy deposu değil kardeş olarak gördüğünü vurgulayan Durmuş, "geliş nedenim kardeşliğimiz, samimiyetimize inanırsanız ve desteklerseniz o ayrı konu" dedi. Cem Vakfı Ankara Şube Başkanı ve Bingöl Eski Milletvekili İlhami Binici, Durmuş'un bakanlığı döneminde alevi köylerine yaptığı hizmetlerden övgüyle bahsederek, kendisini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YOLSUZLUKLARINI İSİM VEREREK TEK TEK ANLATTI

İlhami Binici'nin Alevilere gereken önemin verilmediğinden yakınarak, 'mesela hiç Alevi müsteşar atanmamıştır' demesine itiraz eden Durmuş, bakanlığı döneminde yaptığı "pozitif ayrımcılığı" kamera önünde iki isim vererek örneklendirdi: "Benim dönemimde yanlış yapan bürokratım olmuştur. Hatta bana sordular, Abdurrahman Küçük bey. Cihangir bey bir soruşturma nedeniyle görevden ayrılmak zorunda kaldı. 'Cihangir bey artık koalisyon hükümetiyiz. DSPli bakanlarla görüştüreyim, burada öyle görünüyor ki soruşturmadan dolayı benim bürokratlar senin işine son verecekler. Seni orada önemli bir göreve getirelim. Yanlış anlama' dedim. Efendim, Osman Durmuş acaba ayrımcı bir uygulama mı yapıyor diye sorular gelmiş bazı derneklerden ve Abdurrahman Bey de 'hayır öyle bir şey yapmaz' demiş ama gene de geldi sordu. Bekir Metin bey yine evrakta tahrifat yaptı. Benim bürokratlar taktı ona, istemiyorlar ya onu. 'Bekir bey kocaman adamsın niye böyle yaptın?' dedim. AB Dünya Sağlık Örgütü'nün ofisini burada açtırdım. Başkan Danzon (Dr. Marc Danzon, Dünya Sağlık Örgütü Bölge Direktörü) itiraz etti, 'kendisi hem tıptan gelmiyor hem de dili çok iyi değil' diye. 'Hayır, Bekir bey olacak' dedim, ısrar ettim ve oraya oturttum. 3 bin dolar maaşla. Bunları ben Alevilere hizmet ediyorumu söylemek için söylemiyorum. Ben ehliyet, liyakate tam manasıyla önem veriyorum." İHA muhabirinin "Burada bir çelişki yok mu? Hem ehliyete önemden bahsediyorsunuz hem de AB'den gelen itiraza rağmen atadığınızı söylüyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Durmuş şu yanıtı verdi: "Bekir Metin bey ben geldiğimde Dışilişkiler Daire Başkanıydı. Demek istediğim şu: Eliminizde bir bürokrat var. Belli meziyetleri var belli de eksiklikleri var, olabilir. Ama onun bazı özelliklerini göz ardı ederseniz; onu dışlamış, ayrımcılık yapmış olursunuz. Onun yerine getireceğinizin Sünni itikadı vardır diye onu göz ardı etmiş olursunuz."

Durmuş daha sonra ozan İsmail Nacar'ı dinledikten sonra, Cem Vakıf'ı yöneticileriyle yemeğe gitmek üzere salondan ayrıldı.

TÜRKTIME

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*