Yolsuzlukla Mücadele Üst Kurulu kuruluyor

  • Giriş : 09.12.2008 / 10:25:00

Ülkedeki tüm yolsuzluk iddialarını inceleyip doğru bulduklarını savcılığa intikal ettirecek Yolsuzlukla Mücadele Üst Kurulu yasa taslağı Başbakanlık’ta son şeklini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 kişilik kurulun üyelerini Bakanlar Kurulu atayacak ve özerk çalışacak.

Avrupa Birliği'nin (AB) öncelikle yapılması gereken düzenlemeler arasında saydığı ve 2004 yılından beri üzerinde çalışılan Yolsuzlukla Mücadele Üst Kurulu yasa taslağı sonunda tamamlandı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile AB Genel Sekreterliği'nce hazırlanan taslak, Başbakanlık'ta son şeklini aldı. Kurulun özellikleri ve işlevi şöyle olacak:

7 kişiden oluşacak. Üyeleri Bakanlar Kurulu'nca atanacak.

Özerk çalışacak. Sivil toplum örgütleri temsilcileri de bulunacak ve tüm yolsuzluk iddialarını inceleyecek.

Öncelik, kamu kurumları ve belediyelerden gelen şikáyet ve iddialara verilecek. Bir de ihbar hattı kurulacak.

Müfettiş ve hukukçu uzmanlar görev alacak.

Doğru bulunan iddialar, savcılığa intikal ettirilecek.

Yolsuzlukla mücadelede gerekli yasal düzenlemeler için çalışacak.

Ömer Dinçer'in Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde, Yolsuzluklarla Mücadele Üst Kurul taslağını ele almaları için "yolsuzluklar konusunda tecrübe kazanmış bir savcı, Emniyet Mali ve Örgütlü Suçlar birimlerinden birer temsilci ve bir Başbakanlık müfettişin de içinde yer aldığı" bir komisyon kurulmuştu. Kurul oluşturulması için çalışmalar 4 yıldır sürerken, en önemli tartışma konusunu, Kurul'un Başbakanlığa mı, Adalet Bakanlığına mı bağlı olacağı ya da özerk bir yapıya sahip olup olmayacağı oluşturdu.

AKP Milletvekili Mevlüt Akgün de bir yasa teklifi vererek, yolsuzluk ihbarlarını tek merkezde toplayacak, bir üst kurul oluşturmasını önermişti. Akgün, bu kurulun strateji üretmesini de istemiş, mal bildirimlerinin de bu kurula yapılmasını önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*