Yolsuzlukla mücadeleyi Onbaşı Mesut engellemiş!

Yolsuzlukla mücadeleyi Onbaşı Mesut engellemiş!.13593
  • Giriş : 06.08.2008 / 05:56:00
  • Güncelleme : 05.08.2008 / 23:00:11

Yolsuzlukla ilgili soruşturma yapan emniyet personelinin Yılmaz'ın talimatıyla görevden alındığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan bir raporda, Büyükçekmece'deki arazi yolsuzluğuna orgeneral rütbesinde askerlerin, vali, hakim, savcı ve emniyet görevlilerinin de karıştığı belirtiliyor.

Önemli iddiaların yer aldığı raporda, Yakuplu Limanı'na taşımacılık kooperatifi başkanı olarak jandarma tarafından getirilen kişinin uyuşturucu işinde kullanıldığı kaydediliyor. Raporda, yolsuzluklara adı karışan isimler arasında Süleyman Demirel'in yakınları, Emekli Orgeneral Çevik Bir, Emekli Orgeneral Teoman Koman, Ahmet Özal, dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır da yer alıyor. Yolsuzlukla ilgili soruşturma yapan emniyet personelinin ise dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın talimatıyla görevden alındığı belirtiliyor.

Ergenekon iddianamesinin ek klasörleri arasında Büyükçekmece'deki arazi yolsuzluğuyla ilgili hazırlanan rapor da yer aldı. Ergenekon tutuklusu Behiç Gürcihan'ın evinde ele geçirilen rapor, yolsuzluğu soruşturan Jandarma Binbaşı Zeki Bingöl imzasını taşıyor. "Büyükçekmece Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tiftikçi'nin talimatı gereği hazırlanan faaliyet sonuç raporudur" başlığını taşıyan ve 01 Haziran 2004 tarihinde hazırlanan rapor, 38 maddeden oluşuyor.

Raporun ilk maddesinde Binbaşı Zeki Bingöl, savcılığın ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın (JGK) emri üzerine 2002 yılında DGM kapsamında yürütülen soruşturmanın devamını yürütmek üzere görevlendirildiğini belirtiyor. Ancak ikinci maddede ise Bingöl, soruşturmanın kesilmesi için özellikle jandarma tarafından çeşitli yollara başvurulduğunun altını çiziyor. Komutanlar tarafından yolsuzluğa bulaşan personelin korunduğunu ve takdir edildiklerini gözlemlediğini ifade eden Bingöl, buna bağlı olarak askerlerin 'nasıl olsa bir şey olmuyor' düşüncesiyle daha fazla cesaretlendiklerini, dürüst personelin ise sindirildiğini belirtiyor.

Arazi yolsuzluğunun karlı bir iş olarak devam ettiğini vurgulayan Bingöl, yüksek hakim, savcı ve bürokratların bir şekilde pay aldıklarına işaret ediyor. Yolsuzluğa karışan isimlerin hem adliyeyi hem de jandarmayı ürküttüğünü kaydeden Bingöl, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın yolsuzlukla mücadelede başarısız olduğunu ve makamından da olduğunu anlatıyor. Raporda, yolsuzluk nedeniyle soruşturma başlatan Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürü ve altı polisin gece saat 00.00'da dönemin Başbakan'ı Mesut Yılmaz'ın emriyle görevden alındığı ifade ediliyor.

Raporda yer verilen çarpıcı iddialar ise şöyle;

Yakuplu Limanı'nda taşımacılık kooperatifi başkanı Mehmet Kahraman, jandarma bölge komutanlığı tarafından Diyarbakır'dan getirildi ve uyuşturucu işinde kullanılıyor.

Arazi yolsuzluğunda Ahmet Özal menfaat temin ettiği tespit edildi.

Alkent 2000 villalarında 280 adet villa milli savunma arazisine inşa edilmiştir.

Orgeneral Teoman Koman, Yakuplu'da kaçak inşaat yaptırmaktadır.

Aygaz dolum tesisinin arazisi Milli Savunma Bakanlığı'ndan devrinde Orgeneral İsmail Hakkı Akansel menfaat temin etti.

Orgeneral Çevik Bir, Tepekent villa inşaatının perde arkasında olmakla beraber 560 dönüm hazine arazisi gasp edildi. Mahkeme kararı olmasına rağmen talan devam ediyor.

Vali Erol Çakır'ın usülsüz ihalesi ve kendi vali yardımcılarına cinsel tacizde bulunduğu tespit edildi.

İl Jandarma Komutanı, bir generalin huzurunda ve savcının yüzüne karşı soruşturmada görev alan binbaşıyı vuracağını ifade edecek cesareti göstermesi kabul edilebilir tehdit sınırlarını zorluyor.

Süleyman Demirel'in akrabalarının arazi yolsuzluğunda menfaat temin ettikleri tespit edildi.

Yolsuzluğa adı karışanların isim ve makamları işlem yapacak kolluk ve adliye mensuplarını son derece korkutmaktadır. Hatta bu isimlerin zabıtlara geçirilmesi bir yana telaffuz edilmesinden dahi kaçınılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*