Yolu açmak Erdoğan'a nasip oldu

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Dokuz başbakan eskiten İzmir Çevre Yolu'nu açmak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a nasip oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapımına 1988 yılında başlanan ve 18 yılda 9 başbakan, 12 bakan eskiten İzmir Çevre Yolu'nun Bornova-Karşıyaka arasındaki 11.6 kilometrelik kısmının açılışını yapmak 59. hükümetin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a nasip oldu. Başbakan Erdoğan, İzmir'de, çevre yolu açılışı, toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.
Şimdiye kadar 585 milyon dolar harcanan ve tamamen bitirilmesi için 145 milyon dolara daha ihtiyaç duyulan yolun açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Ege Bölgesi ve İzmir'e önemli katkılar sağlayacak ciddi tesislerin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Hemen hemen Türkiye'nin her yerinde hastaneler, okulllar, yollar, adalet sarayları ve toplu konut açılışlarını yaparken bir başka heyacan duyduklarını dile getiren Erdoğan, bu yüzden ülkenin yarınlarına bakışları ve umutlarının daha da arttığını kaydetti.

İzmir'de toplu açılışı gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisinde olduklarını aktaran Erdoğan, "Bugün İzmir'de sabah kar yağışını gördük. Sevindik. Daha da devamını istiyoruz. Yağdır Mevlam su diyoruz ya, yağdır Mevla kar diyoruz bir taraftan da. Çünkü Ege zannediyorum en kurak yıllarından birini yaşıyor. İnşallah gelece karlar ve yağmurlar ile toğrağımız hasret kaldığını yağmuru, karı bulmuş olur." dedi.

Artık açılışını yaptıkları okul, hastane ve fabrikaların sayılarını söyleyemeyecek kadar hızlı bir kalkınma ve büyüme içerisinde olduklarını anlatan Başbakan, "Onun için bütün bütün şehirlemizde kamu ve özel sektörün inşa ettiği yapıları toplu olarak açıyoruz." diye konuştu.

AK Parti hükümetinin eğitime özel bir önem verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, eğitim ile ilgili yatırımların kendisini daha çok heyecanlandırdığını dile getirdi. Bütçede en büyük payı eğitime ayırdıklarını belirten Erdoğan, AK Parti hükümetinden önce okuma-yazma oranının yüzde 80 dolayında olduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmayı hedefleyen Türkiye'de bu olmamalı, cehaleti ayaklar altına almış bir medeniyetin mensupları olarak, okuma-yazma bilmeyen bir ferdin kalmamasını istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarla okuma-yazma oranının yüzde 90 seviyesine çıkardık. Hedefimiz yüzde 100'e çıkarmak." şeklinde konuştu.

"GÜCÜNÜZ VARSA RAHAT BORÇLANIRSINIZ"

Sosyal güvenlik kuruluşlarını aynı çatı altında toplayacak kanunun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM'ye iade edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu kanunu Mecliste yeniden ele alacağız. Her doğan sigortalı doğacak, 18 yaşına kadar güvencede olacak. Maalesef, ana muhalefet, Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Sosyal güvenlik noktasında bu kadar önemli bir adım asla geri çevrilemezdi. Biz, 'memuru, işçisi, Bağ-Kur'lusu hepsini bir çatı altında birleştirelim, adaletsizliklerden uzaklaştıralım' dedik. Bu ülkede işçisiyle, memuruyla, Bağ-Kur'lusuyla el ele olmadıkça 'her şey Türkiye için' demedikçe bir yere varmak mümkün değil. Diyorlar ki, 'Türkiye'nin borcu çok'. Bunu söylerken ekonomiyi bilmek lazım. Senin GSMH'nen nedir, ona göre hesabını yaparsın. Atalarımız 'Borç yiğidin kamçısıdır' derken işte buradan hareketle bunu söylüyorlar. Olay bu. Gücünüz varsa rahat borçlanırsınız. Dünyanın en borçlu ülkeleri neresi derseniz ABD çıkar, Japonya çıkar." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Dayanışma içinde olmamız lazım. İçeride ve dışarıda yapacağımız işler varken, 'kalkınmada şunu yaparsanız güzel olur' diyecek sözü olmayanlarla, hakaretten başka söyleyecek sözü olmayanlarla bu ülke bir yere gitmez. Biz bir şeye inandık, 'Her şey Türkiye için' dedik ve yol koyulduk. Bu hedefi de başaracağız. 2013 yılında, inşallah, kişi başına 10 bin dolarlık milli geliri yakalayacağız, ondan sonra da Türkiye'yi tutana aşk olsun." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve milletvekilleriyle canlı bağlantılarla İzmir Çevre Yolu, Dr. Behçet Us Çocuk Hastanesi Genel Cerrahi ek binası, Gülsefa Kapancıoğlu Lisesi, Aliağa Cumhuriyet İlköğretim Okulu ek binası, Bornova Osman Çınar İlköğretim Okulu ek binası, Buca Ali Kuşçu İlköğretim Okulu ek binası, Karşıyaka Lamia Karaer İlköğretim Okulu ek binası, Konak Emirsultan İlköğretim Okulu ek binası ve Menderes Karakuyu İlköğretim Okulu'nun ek binasının açılışını yaptı. Ayrıca Nevval-Salih İşgören Eğitim Kampüsü'nün temelini attı.

Başbakan Erdoğan, törenin ardından, açılışı yapılan İzmir Çevre Yolu'nda makam aracını kullandı.

ÇEVRE YOLU 12 BAKAN ESKİTTİ

Yapımına 1988 yılında başlanan ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle yıllardır tamamlanamayan İzmir Çevre Yolu, 18 yılda dokuz başbakan, 12 bakan eskitti. AK Parti hükümetinin göreve gelmesiyle birlikte üç yıl içinde yol için önemli kaynaklar ayrılırken yolun önemli kısmı tamamlandı. Geçtiğimiz günlerde trafiğe açılan İzmir Çevre Yolu'nun Bornova - Karşıyaka kısmında kalan 11,6 kilometrelik üç gidiş, üç de geliş olmak üzere toplam altı şeritten oluşan bölümü için şu ana kadar 106 milyon dolar harcandı. Daha önce açılan 30 km'lik yol ile birlikte 11,6 km'lik bölümün devlete maliyeti 585 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yolun tamamının bitirilmesi içinde 145 milyon dolara daha ihtiyaç var. Bu paranın gelmesiyle birlikte 51 km'lik yolun son 10 km'si de 2008 sonunda bitirilmesi planlanıyor. Yolun teknik özelliklerinin başında tünellerin kameralarla kontrol edilmesi geliyor. Tünelde 52 adet kamera ve aydınlatma için 714 ışık yerleştirilmiş. Gürültünün asgari seviyeye indirilmesi için ses perdeleri bulunuyor. Güvenliğin sağlanması için bölge tel örgüyle çevrilmiş durumda. Kuzey çevre yolunun Bornova ile Karşıyaka'yı birbirlerine Yamanlar üzerinden iki adet tünelle bağlanırken bunlardan ilki bin 870 metre, ikincisi ise 318 metre.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious