Yolunuzu gözleyenleri unutmayın

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Hayatta tutunacak dalı kalmamış, hatıralarıyla günü kurtarma mücadelesi veren yaşlılar bu bayramı da yalnız geçirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayramda tatil anlayışının hızla yaygınlaşmasıyla çocuklarına hasret kalan yaşlıların gözü bu bayramda da kapıda olacak.

Darülaceze'de kalan yaşlıların aklına bayram denilince 'çocukluğum, annemin yaptığı börek, biricik eşim, ev gezmeleri, hayalini kurduğum bir oyuncak' sözleri geliyor. Gün boyu bir pencere kenarında ya da bir köşede düşüncelere dalarken akıllara gelmek, hatırı sayılmak, duyulan ayak sesinin kendine doğru yaklaştığını bilmek mutlu ediyor yaşlıları. 72 yaşındaki Ayşe Paksu, kucağından düşürmediği oyuncak bebeğine sarılarak uyumayı hayal ederken, 5 çocuğunu ve eşini evdeki mutfak tüpünün patlamasıyla kaybeden 81 yaşındaki Rıfat Elmas gerçek sevgiyi burada öğrendiğini anlatıyor. 63 yaşındaki Nejla Pektaş, çocukluğuna ait hatıraların daha dün yaşanmış gibi taze kaldığını belirtiyor. 104 yaşındaki Arif Al, gençliğinde herkesin dinlemek için can attığı şarkıyı söylerken yaşadığı acı gözlerinden okunuyor. 16 yılını Darülaceze'de geçiren Ömer Kuşak ise bayramlarda çorap, mendil, havlu gibi hediyeler getirilmesinden duyduğu mutluluğu anlatıyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, aileden komşulara, dost ve arkadaşlara varıncaya kadar birlik ve beraberliği, sosyal dayanışmayı artıracak şekilde bayram ziyaretleri yapılması gerektiğini söylüyor. Er, dini bayramlarda yapılan akraba ve yaşlı ziyaretleriyle bu sevincin taçlandırıldığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious