Yönetici adaylarının yüzde 40'ı kadın

Yönetici adaylarının yüzde 40'ı kadın.11580
  • Giriş : 05.03.2008 / 16:13:00

İş dünyasında kadın yöneticilerin sayısı artıyor. İş ve evi birlikte yöneten kadının yönetici olma yaşı 40

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın önde gelen üst düzey “beyin avcısı” şirketi Boyden’in Türkiye ofisine başvuran 30 bin kişi arasında yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki adayların yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın. Yaş bazında yapılan değerlendirmeye göre ise Türkiye’de kadınlar, erkeklere kıyasla daha ileriki yaşlarda üst düzey yönetici oluyor.

Dünyanın önde gelen üst düzey yönetici araştırma şirketi Boyden’ın “Çalışan Profilleri” hakkında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 Avrupa ülkesini (Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, Macaristan, Norveç, Polonya) kapsayan çalışmanın sonuçlarına göre, dünyada kadın yönetici sayısı hızla artıyor, Türkiye’de de aynı trend gözleniyor.

Erkek egemen sektörler olarak bilinen finans, teknoloji ve üretim alanlarında da kadınların yönetime geçmeye başladığına dikkat çekilen araştırmada, kadın ve erkek yöneticilerin profilleri yaş bazında kıyaslanıyor.

Üst düzey yönetici olma yaşı 40-45

Buna göre; dünya genelinde üst düzey yönetici olma yaşı 40-45 aralığı olarak belirtiliyor. 30’lu yaş dilimleri ile en genç yöneticiler İsveç’te yeralıyor. Çek Cumhuriyeti’nde kadınlar ortalama 32, erkekler ise 37 yaşında yönetici oluyor.

Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya’da erkek yöneticiler kadınlara oranla daha ileriki yaşlarda yönetici olurken, Türkiye’de bu durum tam tersi yönde gerçekleşiyor. Türkiye’de erkek yöneticilerin kadın yöneticilere kıyasla daha genç olduğu sonucuna ulaşılan araştırma, Türkiye’de kadınların yönetici pozisyonuna daha ileriki yaşlarda geldiklerini gösteriyor.

Boyden Türkiye Başkanı Özlem Ergün, Türkiye’de 30 bin adayı kapsayan değerlendirmeden, adayların yüzde 60’ının erkek, yüzde 40’ının ise kadın yöneticilerden oluştuğu sonucunun çıktığını belirtiyor. Yüzde 40’lık pay içinde üst düzey kadın yönetici adaylarının oranı ise yüzde 10. 2007 yılında,üst düzey yönetici araştırmaları sonucu, Türkiye’nin önde gelen firmalarına yerleştirilen 56 üst düzey yöneticinin 20’si kadın yöneticiler oldu.

Kadın, iş ve evi birlikte yönetiyor

Boyden Türkiye Başkanı Özlem Ergün , kadın yöneticilerin daha ılımlı ve insan odaklı çalıştıklarını belirtiyor. Yöneticileri işe yerleştirme sürecinde işverenlere kadınlara eşit şans verilmesi yönünde ısrarcı olduklarını belirten Ergün, araştırmanın, kadının evdeki sorumluluklarından feragat etmeden yükselebildiğini gösterdiğini vurguluyor. 16 ülkenin aday havuzları incelendiğinde, kadın yönetici sayısı “bekârlar”, “evliler” ve “anneler” den oluşan eşit bir dağılım üzerinde şekilleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious