Yönetim anlayışımız örnek olsun

Yönetim anlayışımız örnek olsun.13735
  • Giriş : 12.01.2009 / 14:35:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Hem yatırım yaptık hem borç ödedik. Bu yönetim anlayışımız Türkiye'ye örnek olsun'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, belirledikleri vizyon çerçevesinde büyükşehir belediyesi tarihindeki ''En büyük yatırımların gerçekleştirilmesi'' ve ''En fazla borç ödemesini'' aynı anda gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hedefini doğru belirlemiş ve belirlediği bu hedefler doğrultusunda öz kaynaklarıyla yatırım yapan bir belediye olduklarını aktaran Kocaoğlu, şunları kaydetti:

''Bir taraftan kentimizi kalkındıracak yatırımlara imza atarken, bir taraftan da uzun yıllara dayanan ve faiz yüküyle giderek katlanan borçlarımızı aksatmadan ödedik. Bu yönetim anlayışımız, Türkiye'deki diğer yerel yönetimlere de örnek olmalıdır.''

-HAZİNE TAHSİLATLARININ YÜZDE 26'SI İZMİR'İN-

Açıklamaya göre, Hazine 2008 yılında yerel yönetimlerden 13 milyar 984 milyon TL alacağına rağmen, 453 milyon TL tahsilat yapabildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yerel yönetimler içindeki borcu sadece yüzde 4 olmasına karşın, 118 milyon TL ödeyerek söz konusu tahsilatın yüzde 26'sını tek başına karşıladı.

Aziz Kocaoğlu'nun göreve geldiği dönemde, uzun yıllar öncesinde alınan kredilerin artan faiz yükü nedeniyle 1 milyar 522 milyon TL birikmiş borcu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirilen düzenli ödemelerle bu rakamı 624 milyon TL'ye düşürdü.

Yerel yönetimlerin Hazine Müsteşarlığına vadesi geçmiş borç stoku halen 6 milyar 621 milyon TL iken, İzmir Büyükşehir Belediyesinin vadesi geçmiş borcu kalmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*