Yönetimden 'dalga geçen' gazeteye yasak

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, Ahmedinejad ile "dalga geçen" gazeteyi yasakladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran yönetimi, küfürle ve resmî kişileri aşağılamakla suçlanan bir yöneticisini değiştirmediği gerekçesiyle ülkenin önde gelen reformcu gazetelerinden Şark gazetesinin yayınını durdurdu. Resmî İRNA haber ajansı, Kültür Bakanlığı'na bağlı Basın Denetim Kurulu'nun, gazeteye Muhammed Rahmaniyan'ın yerine başka birini getirmeleri için tanınan 1 aylık sürenin dün dolması üzerine gazetenin yayınlarının durdurulduğunu duyurdu. Gazetede, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile "dalga geçtiği" iddia edilen bir karikatür yayınlanmıştı.

Basın Denetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada "70 kez ihlal, dini ve ulusal isimlerin aralarında bulunduğu resmi yetkilileri aşağılama ve hakaret, küfür ve nifak içeren makaleler yayınlamaktan dolayı heyet, görev değişikliğini öngörmektedir" denildi. Heyetten yapılan açıklamada gazete yer alan bir karikatür de eleştirildi. Karikatürde başında bir hale olan eşek ile bir at, aralarında bir satranç tahtası olduğu halde dururken görülüyor.

Ülkedeki bazı muhalif siteler, bu karikatürü geçtiğimiz yıl New York'taki BM Genel Kongresi'nde kendisinin "ilahi bir ışık dairesi tarafından korunduğunu" söyleyen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a gönderme olarak yorumluyor. Ahmedinejad'ın ofisi ise böyle bir açıklama olduğu iddialarını yalanlamıştı.

Rahmaniyan ise gazetenin, verilen süreyi ihlal etmediğini, çünkü dün yerine başka birinin bulunması için resmi olarak 2 ay daha süre talep ettiklerini belirtti. Rahmaniyan, karara itiraz edeceklerini belirtti. Gazeteni neden kapatıldığını bilmediğini söyleyen Rahmaniyan, Kurul'un bir karikatürden dolayı gazete kapatma yetkisinin bulunmadığını belirtti.

İran'da 2000 yılından bu yana Kurul ve mahkemeler tarafından 100 yayın kuruluşu kapatıldı. Birçok kuruluş da "batı'nın piyonu olmak ve İran'daki dini yönetimin kuyusunu kazmakla" suçlandı. Kapatılan birçok gazete ise yeni isimlerle yeniden açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious