Yönetimden Mirsad'a destek

  • Giriş : 31.05.2008 / 23:37:00

Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Türk Telekom ile şampiyonluk mücadelesi veren Fenerbahçe Ülker'de basketbol şube direktörü Nedim Karakaş, oyuncuları Mirsad'a edilen küfürlere karşı tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Türk Telekom ile şampiyonluk mücadelesi veren Fenerbahçe Ülker'de Basketbol şube direktörü Nedim Karakaş, oyuncuları Mirsad'a edilen küfürlere ve Türk Telekom Kulübü yöneticisi Akif Üstündağ ile Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın maç sonrasındaki tavırlarına tepki gösterdi.

Nedim Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iddia edildiği gibi oyuncuları Mirsad Türkcan'ın küfretmediğini kendilerine ilettiğini, Akif Üstündağ'ın bu oyuncuya küfrettiğini ve Ercüment Yılmaz'ın da hakemlere, Mirsad'ın küfrettiğini iddia ederek, hakemlerden bunu rapora yazmalarını istemesinin yanlış olduğunu söyledi.

Fenerbahçe Ülker ile Türk Telekom arasındaki dostane ilişkilerin devam ettiğini ifade eden Karakaş, ''Mirsad Türkcan ile ilgili basında yer alan spekülasyonlar ve telefon trafiği olmasaydı bu açıklamaları yapma gereği duymayacaktım'' dedi.

Karakaş, şunları söyledi:

''Yalnız burada bazı olaylar var. Geldiğimizden beri bilhassa Ankaragüçlü taraftarların gerek maç esnasındaki topluca küfürleri, gerekse maçtan önceki gün antrenman sonrası tacizleri hoş olmayan olaylar. Dün de maç esnasında Türk Telekom Kulübü yöneticisi Akif Üstündağ'ın Mirsad'a küfretmesi, sonunda oyuncumuzun kendisine yanıt vermesi basına yanlış bir şekilde yansıdı. Mirsad, 'Hiçbir şekilde ben küfretmedim. Bana ettiği küfürleri hatırlattım' dedi. İşin ilginç tarafı Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın maçtan sonra soyunma odasına giderek hakemlere 'Bunu rapora yazın' uyarısı yapmasıdır.

Yılmaz'ın spora yakın olduğunu biliyoruz. Ancak Ercüment Yılmaz'ın Mirsad'ın tavrının raporlara yazılması gerektiğini söylemesi doğru değil. Yılmaz'ın, Ankara'da bulunduğumuz süre içinde güvenliğimizi sağlamak için gösterdiği gayret ortada. Kendisini spor adamı olarak görüyoruz. Ancak Ercüment Yılmaz'ın kulüp yöneticisi gibi gidip hakemlere rapor uyarısı yapma hakkı yok. Akif Üstündağ gidip bunu söyleyebilir. Başka bir Türk Telekomlu yönetici de bunu yapabilir. Ancak emniyet müdürünün gidip hakemlere uyarıda bulunması yanlış. Ayrıca bir Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu yetkilisinden bahsediliyor. Kendisinin de aynı şekilde Mirsad konusunda uyarıda bulunduğu söyleniyor. Böyle yetkililerin tarafgir davranışlarda bulunmaması lazım.''

Akif Üstündağ'ın sporcularına küfretme hakkının bulunmadığını vurgulayan Karakaş, ''Zaten oyun içinde verilen mücadeleden dolayı oyuncunun tansiyonu gidip geliyor. 40 dakika boyunca hem Solomon'a, hem Mirsad'a ve diğer oyunculara küfrediliyor. En ufak anons yapılmıyor. Akif Üstündağ protokol tribününde küfredecekse gitsin Ankaragüçlü taraftarların arasında otursun'' diye konuştu.

Nedim Karakaş ayrıca, protokol tribününde bulunan bazı kişilerin öncelikle Akif Üstündağ'ın Mirsad'a küfrettiğine şahit olduklarını ifade etti.
Karakaş, Ankaragüçlü taraftarların tacizine rağmen oyuncularına sakin olmaları yönünde uyarılarda bulunduklarını ifade ederek, ''Nasıl biz oyuncularımıza böyle tembihlerde bulunuyorsak, karşı takımın oyuncuları da aynı şekilde davranmalı. Ancak El Amin'in taraftarlarımıza dönüp küfretmesi görüntülerde var'' dedi.

-''SAKİNLİĞİMİZİ MUHAFAZA EDİYORUZ''-

Nedim Karakaş, olayların tırmanmasını istemediklerini ve sakinliklerini muhafaza ettiklerini dile getirdi.

En ufak şekilde iki camia arasındaki dostluğun bozulmasını istemediklerini ifade eden şube direktörü Karakaş, şöyle devam etti:

''Bize yapılanlar ve hakem camiasını baskı altına alma girişimlerine izin verilmemesini istiyoruz. Dünkü maçı defalarca izledim. Skor 75-75 olduktan sonra çalınan iki doğru düdük var. Biri Türk Telekom'un, Ömer Aşık'ın blok yaptığı ve basket sayılan düdük, öbürü de Solomon'a verilen teknik faul. Bu iki düdük dışındaki kararların hepsi yanlış. Muratcan 5-6 adım atarak basket atıyor. Yanlış kararlar iyi de oynamadığımız halde yenilgiye neden oldu. İyi mücadele edemedik, ama sonuçta galibiyeti hak edecek duruma maçı getirdik. Ancak buna müsaade edilmedi. Bunlar hep baskı altında oluyor. Burada saha dışındaki olaylarla mücadele edeceksek finalin ve basketbolun güzelliğine zarar gelir.''

-''BAŞARIYI SAHA DIŞINDA ARAMASINLAR''-

Karakaş, yaşanan olaylara rağmen sahaya çıkacaklarını ve mücadelelerini yapacaklarını, 4 Haziran Çarşamba günü de kupayı kazanacaklarını iddia etti.

Amaçlarının sahaya çıkıp dostça mücadele etmek olduğunu kaydeden Karakaş, ''Başarıyı saha dışında aramasınlar. Böyle bir durumda bizi karşılarında bulacaklar. Bizim amacımız sahada mücadelemizi verip, maçı kazanmak ve kupayı almak. Saha dışı olaylara izin vermeyeceğiz. Her şey basketbolun içinde kalsın. Hakem hataları da olsa doğrusuyla yanlışıyla her şey saha içinde olsun. Kimse olayları saha dışına taşımaya niyetlenmesin'' diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious