Yönetmen Arınlı toprağa verildi

Yönetmen Arınlı toprağa verildi.17101
  • Giriş : 13.11.2008 / 22:09:00

Bodrum'da geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden belgesel sinemanın tanınmış isimlerinden yönetmen Bülent Arınlı'nın cenazesi toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arınlı'nın cenazesi, Bodrum Yalıkavak'taki Gökçebel Camisi'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından Yemiş Mezarlığı'nda toprağa verildi. Arınlı'nın cenaze törenine, eşi Şehbal Arınlı, kızı Yağmur Arınlı, ablası Birsen Arınlı, yakınları ve sanat camiasından arkadaşları katıldı.

Belgeselci Mustafa Ünlü, törende yaptığı konuşmada, Arınlı'nın, Türkiye'nin en deneyimli görüntü yönetmenlerinden biri olduğunu belirterek, ''Kendisi Belgesel Sinemacılar Birliği'nin kurucularındandı. Çok iyi bir arkadaş ve dosttu'' dedi.

Yönetmen Enis Rıza ise Arınlı'nın Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi kameramanlardan biri olduğunu ifade ederek, ''Kendisi inanılmaz hayalleri olan biriydi. Belgesel Sinemacılar Birliği'ne inanılmaz emek vermiştir'' diye konuştu.

Ankara'da 1951 yılında doğan ve Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olan Bülent Arınlı, 1974-78 yıllarında TRT'de kameraman olarak çalıştı.

Ordu Foto Film Merkezi ile bazı televizyon kanallarının kuruluşlarında da görev alan Arınlı, gazeteci Hrant Dink'in anlatıldığı ''Kırlangıcın Yuvası'' adlı belgesel filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmişti.

''Türkiye'deki gayrimüslim vakıflarının mülkiyet sorununu'' ele alan ''Vatandaşlık Halleri'' belgeselinin kurgusunu da yapan Arınlı, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak pek çok haber programı ile belgesele, çeşitli reklam ve tanıtım kliplerine de imza atmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*