Yönetmen var yönetmenden içeri

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

‘Bebekler’ ve ‘Zatoichi’ ile Türk seyircisinin gündeminde yer bulan, ‘yönetmen, oyuncu ve her bir şey’ olanlardan Takeshi Kitano, bu hafta filmografisinin belki de en ilginç ve en kişisel yapımıyla çıkıyor karşımıza.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk kez 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Takeshi’s”, bir tür yönetmenin kendisiyle ve yaptığı işle, işini gerçekleştirdiği mecra ile yüzleşmesi üzerine kurulu. Ama bunu, âşina olduğumuz türden bir ahestelik, derinlik, bilgelik içinde değil, bilakis hayli hareketli ve bir o kadar da eğlenceli bir şekilde yapıyor.

Sözün özü; film boyunca karşımızda birbirinin aynı görünümde iki adam var; işe bakın ki birinin adı Takeshi, diğerininki de Kitano! Beat Takeshi adlı karakter, televizyon, sinema ve kaçınılmaz olarak uzantılı bulunan medya, eğlence sektörünün mühim bir aktörü. Ki bu karakter, yönetmenin 1972’de girdiği eğlence dünyasında kullandığı ismi ve o ismin izlerini taşıyor: Meşgul, hayranları tarafından rahat bırakılmayan, her şeyin onun kaprislerine göre düzenlendiği bir ‘yıldız’. Kitano isimli sarışın benzerine gelince; o, kuytuda köşede kalmış, kendi halinde hayli düşkün bir hayat sürerken tek avuntusu, arada bir gittiği deneme çekimleri olan ve haliyle rüyalarını başroller süsleyen bir garip. Yönetmenimiz tarafından canlandırılan bu ‘ayrı dünyaların insanları’nın yolu bir gün bir televizyon programı çekimi öncesi kesişir ve işte orada ‘sıradan’la ‘yıldız, ‘gerçek’le ‘hayal’ öyle bir iç içe girer ki ayırt edebilene aşk olsun! Deneme çekimlerinde yaşanan absürdlükleri mi ararsınız, sahil kenarındaki bir mafya hesaplaşmasını bölen başka bir çekimin elemanlarını mı ararsınız, aynı sekansların art arda farklı tarzda ilerlemeleri mi dersiniz; özetle bundan sonra film hakikaten toparlanamıyor. Bu noktadan sonra yapılması gereken, koltuğa yaslanıp Takeshi Kitano’nun (yekpare bir kişi olarak yönetmenden söz ediyoruz) yıllar boyu, bu sektörde neler yaşadığı, neler görüp geçirdiği ve nelere öfkelendiğini, kahkahalarla seyretmek.

Aslında bu kadar kişisel bir hikâyeye dönüşmezden evvel, filmin içeriği daha farklıymış. “Fractal” adlı bu eski projede, sıradan bir adamın etrafında gelişen bir hikaye, birden beklenmedik bir yönde ilerliyor ve adamımız bilinci yerinde olduğu halde hayali bir dünyaya giriyormuş. Bu kadar da değil; “Burada kendisini bir başka hayali dünyaya girerken görüyor, bu yeni dünyada yine bir başka hayali dünyaya giriyor ve bu böyle devam edip gidiyordu. Öykü gerçeklik ile bu hayali dünyalar arasında gidip geliyordu.” Yönetmenin, yapımcılara yıllarca kabul ettiremediği fikri, ancak “Fractal’da ana karakteri kendim oynamaya ve öyküyü iyice basitleştirmeye karar verdim.” önerisini getirince kabul görmüş. Ama yönetmen hâl⠓Filmi kendim yapmış olmama rağmen beklediğimden daha garip bir iş çıkması beni hayrete düşürüyor.” diyor. Dolayısıyla filmi analiz etmeden ikinci kez izlenmesini tavsiye etmesinde şaşılacak bir yan yok.


TAKESHI’S

Yönetmen: Takeshi Kitano

Oyuncular: Takeshi Kitano, Kotomi Kyono,

Kayoko Kishimoto

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious