Yönetmenlerin gözdesi 'Tarihi kent Mardin'

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Son yıllarda adeta bir film platosunu andıran Mardin yönetmen ve yapımcıların gözdesi haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mardin turizmde yakaladığı başarıyı şimdi de sinema ve dizi filmlerin çekimlerinde elde etmeye başladı. Mardin, daha önce Hollanda, İsveç, İngiliz, Alman, Japon, Suriye, Mısır ve Makedonya'dan gelen birçok yabancı televizyona haber ve belgesel konusu olmuştu.

Son yıllarda turizm alanında yaşanan gelişmeden sonra yıldızı parlayan Mardin adeta Yeşilçam'ın vazgeçilmez film ve dizilerin mekânı haline geldi.

İngiltere kraliyet ailesinin prensi Prens Charls'ın bile dikkatini çeken Mardin özel ziyaret sonrası dünya televizyonlarının gözdesi haline geldi.

Hülya Avşar'n başrolde oynadığı Salkım Hanımın Taneleri adlı sinema filmi ile başlayan sinema ve dizi furyası, Kenan Mirzalıoğlu'nun oynadığı ve Osman Sınav'ın yönettiği Deli Yürek sinema filminin ardından Sibel Can'nın oynadığı Berivan dizisi Özcan Deniz, Asmalı Konak, Mahsun Kırmızıgül Aşka Sürgün, Zuhal Olcay'ın, Seni Çok Özledim, Kadir İnanır Azap Yolu, Levent Kırca Ağa, Serdar Gökhan Küçük Ağa, Mehmet Ali Alakurt ve Cansu Dere'nin paylaştığı Sıla dizisi ardından bu sefer de Pastel Film tarafından çekimleri 20 Ocakta başlayan ve başrollerinde Hande Ataizi'nin oynayacağı 'Tutsak' isimli dizinin çekimleri Mardin'de başladı.

FİLMCİLER ARTUKLU KERVANSARAYI TERCİH EDİYOR

Mardin'e gelen bütün dizi ve yapımcıların ilk çekim tercihi ise 800 yılık tarihi Artuklu kervansarayı olurken film setlerinin de vazgeçilmez mekânı haline geldi.

Artuklu Kervansarayı'nın sahibi Sabahattin Evrensel, Mardin'de dizi ve sinema filmleri çekeceklere tarihi kentin tanıtımı için kendi kervansarayını film setine çevirmeye hazır olduğunu belirterek, bütün film, prodüksiyon şirketleri yöneticileriyle dizi ve film yönetmenlerini Mardin'i gezmeye ve kendi kervansarayında konaklamaya davet etti.

Bugüne kadar Mahsun Kırmızıgül'den Kenan Mirzalıoğlu'na kadar birçok ünlüyü misafir ettiklerini belirten Artuklu Kervansarayı sahibi Sabahattin Evrensel, Mardin'in artık bir film paltosuna dönüştüğünü söyledi.

Son yıllarda film ve sinema yönetmenlerinin büyük ilgisini çeken Mardin'in dünyanın büyük ilgisini çektiğini ifade eden Evrensel, "Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen belgeselcilerin dikkatini çekti. Şu anda birçok ülkeden belgeselci ve film yapımcıları Mardin'de film ve belgesel çekmek için bizimle irtibata geçtiler. Bu Mardin için büyük bir fırsattır. Artık dünya sinemasının ve dizi çevirmenlerin bile dikkatini çekmeyi başardı. Biz turizmciler olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız." dedi

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ise son yıllarda turizmde yıldızı parlayan Mardin'in artık sinema ve dizi çekimlerinde de Türkiye'nin ve dünyanın ilgisini çekmeye başladığını söyledi.

Kılıçlar, 2000 yılından beri dünya turizminin dikkatini çeken Mardin'in son 5 yıl içinde yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi kent konumuna geldiğini dikkat çekti.

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu da, Mardin'in artık geleceği parlak olan kent haline geldiğini belirterek, Mardin'i bir film platosu haline getireceklerini söyledi. 2006 Haziran ayında ilk defa Mardin'de düzenlenen film festivalinde bir çok sinema ve dizi yönetmenleri ile oyuncuları kentte konuk ettiklerini ifade etti.

Pamukçu, "7 bin yılık tarihi geçmişi ile bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin'in artık terörle değil film festivallerin sinema ve dizilerin kenti olarak anılmasını için elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu

Mardin'de çekimleri devam eden Sıla dizisinde başarılı performansıyla büyük beğeni toplayan Mehmet Ali Kurt, Mardin'de gerçekleşen çekimler sırasında farklı bir dünya ile tanıştığını, hayata bakışının değiştiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious