Yorgunluğu vitaminle yenin

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Yorgunluğun nedeni büyük ihtimalle vitamin eksikliği.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yine alkol ve sigara tüketimi de vücuttaki vitamini azaltan etkenlerden. Sigaradaki serbest radikaller bağışıklık sistemini etkilerken, ekstra vitamin ya da mineralleri de tüketiyor. İşte vücuda gerekli olan başlıca vitamin ve mineraller:

Demir: Vücuda gerekli olan oksijenin pompalanmasını sağlar. Ayrıca, enfeksiyonlarla mücadele eder. Eğer vücutta demir eksikliği olursa, iştah kaybına yol ve depresyona yol açar. Kırmızı et, ıspanak ve bezelye tüketin.

Kalsiyum: Vücut 30 yaşından itibaren kalsiyuma daha fazla ihtiyaç gösterir. Çünkü, kalsiyum eksikliği bu yaşlardan itibaren ortaya çıkabilir. Kemikler zayıflar ve daha çok kırılgan hale gelebilir. Tavuk, hindi eti, ıspanak, bezelye, kuru kayısı ve tabii ki süt ürünleri yiyin.

D vitamini: Kemikler için önemli ve vücutta kalsiyumun depolanmasını sağlar. Et, balık gibi hayvan ürünleri.

B vitamini: Vücuttaki karbonhidratların enerjiye dönüştürmesi gibi hayati bir rolü vardır. Tavuk, hindi, yumurta, yeşil sebze, mantar.

Antioksidanlar: A, C ve E vitamininin dışında, selenyum ve çinkoda bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanma sürecini etkiler. Üzüm, böğürtlen, sebze, yumurta, süt, peynir, domates, kivi, tatlı patates, elma, mango ve çekirdek tüketilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious