Yorgunluk siroz belirtisi olabilir

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Hepatit; halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları ve sürekli uyku hali şeklinde kendini gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Florence Nightingale Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Hakan Şentürk, ilk belirtisi aniden yaşanan yorgunluk olan hepatitle ilgili soruları yanıtladı:

'Oto immün hepatit' nedir?
Vücudumuzun kemik iliğinde üretilen bağışıklık sistemi hücreleri vardır. Bu hücreler bir hastalık söz konusu olduğunda; vücudumuzun mikroplarla savaşmasını sağlar. Bu savaşçı bağışıklık sistemi hücreleri; göğüs içinde akciğerlerin arasında 'timus' diye bir organ var, onun içinde eğitimden geçer. Vücudu dolaşıma çıkmadan önce askerlerin eğitim görmeleri gibi eğitim görürler. Bu eğitimin en önemli parçası mikroplarla savaşmak değil, organizmanın kendi elemanlarına karşı savaşmamayı öğrenmek olur. Bunlar o kadar saldırgan ki okul döneminden geçmeseler kendi bağışıklık sistemimiz vücudumuzu paramparça yapabilir. Ancak bazen bir sorun çıkar ve bunların işleyişi bozulur. Vücut kendi karaciğerini yabancı bir organ olarak algılayıp tahribat yapabilir.

HASTALARIN YÜZDE 95'İ KADIN
En önemli belirtisi nedir? Halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, hazımsızlık, iştahsızlık, fiziksel performansta yetersizlik ve uyku hali, kimi zaman ateşle kendini gösteriyor. Akut tarzda ortaya çıktığı zaman, klasik bir akut hepatit gibi kendini gösterir. Sarılık, bulantı, kusma, halsizlik, idrar renginde koyulaşma olarak belirti verir. Yorgunluk sendromunun altından oto immün hepatit çıkabilir.
Yaşlanmaya bağlı yorgunlukla, hastalığa bağlı yorgunluğu nasıl birbirinden ayırt edebiliriz? Bir insan; o zamana kadar olan fiziksel performansının bir şekilde azaldığını düşünüyorsa, bunu yaşlanmaya bağlamamak gerekir. Yaşlanmaya bağlı yorgunluk çok yavaş ilerler, bunu normalde fark edemeyiz. Ancak kısa süre içinde ciddi bir yorgunluk durumu hissetmeye başladıysanız, o zaman bu sinyale dikkat etmeniz gerekiyordur.

Bağışıklık sistemine bağlı hepatit, sadece bir kadın hastalığı mı, erkeklerde görülmüyor mu?
Hastaların yüzde 95'i kadın. 14-18 yaş döneminde ya da menopoz döneminde daha sık görülebiliyor. Bütün bu vücudun kendine ait olan oto immün hastalıklar, kadınlarda daha fazla görülüyor. Bağışıklık sistemine bağlı hastalıkların yüzde 80'i kadınları hedef alır. Ancak yapılan tüm araştırmalara rağmen bunun nedeni hormonlarla açıklanamıyor.

Hastalığa dışardan gelen bir virüs mikrop mu yol açıyor? Dışardan gelen bir mikroorganizmanın yapısının, organizmanın kendi hücrelerine çok benzerlik göstermesi nedeniyle bağışıklık sistemi yanılgıya uğrayıp, kendi hücrelerine zarar veriyor. Kendi karaciğer hücresini, dışarıdan gelmiş bir virüsü mikrop olarak algılıyor.

TEDAVİSİZ ÖLÜMCÜL OLABİLİR
Hastalık tehlikeli mi? Eğer kronik hastalar zamanında teşhis konulup tedavi edilirse, yaşam süreleri normal insanlarınkinden farklı değildir. Ancak tedavisiz bırakılırsa neredeyse yüzde 90'a yakını ölümcül olabilir. Akut olanların yüzde 70'i tedaviyle iyileşiyor, yüzde 30'u ise karaciğer nakli gerektirebiliyor. Ancak hastalık için hemen tedaviye başlanması gerekli.

Başka hastalıklarla karışabiliyor teşhisi hemen konulabilir mi? Teşhisi çok kolay ancak bu konuda uzman olmayan biri karıştırırsa, bir başka karaciğer hastalığını oto immün gibi tedavi ederse, o zaman çok daha tehlikeli olabilir. Viral hepatitler, metabolik karaciğer hastalıklarıyla karışabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious