Yorumculardan F.Bahçe röntgeni

Yorumculardan F.Bahçe röntgeni.20525
  • Giriş : 08.10.2008 / 01:08:00
  • Güncelleme : 08.10.2008 / 00:01:29

Kayserispor’a 4-1 yenilerek kötü gidişin üzerine tuz biber eken Fenerbahçe’de Aragones tartışılmaya devam ediyor. Spor yorumcularına göre Aragones’in transferi hataydı, yönetimin tercihleri yanlış. Devler Ligi’ndeki Arsenal maçları travma yaratabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şampiyonlar Ligi'nde geçtiğimiz yıl çeyrek final oynayarak beklentileri artıran Fenerbahçe bu yıl ligde ve Avrupa'da aldığı sonuçlar ve oynadığı futbolla yoğun eleştiri alıyor. Süper Lig'de tüm deplasman maçlarını puansız kapatan ve son olarak Kayserispor'a Kadıköy'de 4-1 yenilen sarı-lacivertliler, Devler Ligi'nde de aldıkları 1 puanla gruplarında son sırada bulunuyor. Spor yorumcuları Rıdvan Dilmen, Mehmet Demirkol, Mert Aydın ve Gürcan Bilgiç, Fenerbahçe'yi değerlendirdi.

ASIL SEBEP TRANSFER POLİTİKASIZLIĞI

Mehmet Demirkol, Milliyet Gazetesi Spor Yazarı

İlk etapta başarısızlığın sebebi Aragones. Ama daha da önemlisi Aragones'in getirilmesi ve kurulan takım. Bir Futbol aklı - varsa eğer - Aragones'i alıp ona da yeni transferler olarak Burak Yılmaz ve Emre Belözoğlu'nu sunmaz. Aragones'in çalıştırdığı takımları üç defa izleyen bir Futbol aklı bu oyuncularla Aragones'i aynı anda transfer etmez. Aragones'i alırsın, ona göre takım kurarsın. Zaten maçtan sonra da söyledi “Bu transferlerle benim bir alakam yok” diye. Yani asıl sebep transfer politikasızlığı. Kimdir Fenerbahçe'nin Futbol aklı? Bir Futbol kulübü yönetmekle bir kulüpte Futbol yönetmek arasında fark vardır.

YERİNE KİMİN GETİRİLECEĞİ ÖNEMLİ

Altıncı haftada teknik direktörü yollamak akıllıca bir şey olmaz. Ama bunun en başta tutmayacağını söyleyenler vardı ve bunu da bilerek söylüyorlardı. Yani Aragones'i değiştirmek gerekiyor ama değiştirmek çözüm olacak mı bilmiyorum. Yerine kimin getireleceği önemli.

DÜZELTİLMESİ ZOR OLAN BOZULAN MORALLER

Herşey çok iyi gidiyor da bir iki yerde problem yok ki .Takımın neresine bakarsanız ciddi problemler görüyorsunuz. Bir iki problemin çözülmesiyle düzelecek bir durum yok. Asıl düzeltilmesi zor olan moraller. Moralleri düzeltecek bir aksiyon almak da kolay değil artık.

DEMEK Kİ HER ŞEY TESADÜFMÜŞ

Fenerbahçe'nin sorunu Futbol aklı eksikliği. Geçen seneki başarı Aziz Yıldırım'ın sevdiği ifadeyle “tesadüfmüş” o zaman. Çünkü başarıyı devam ettirmeniz gerekiyor. Geçen seneki tutmuş politikaya uygun transferler ve uygun teknik direktör getirmeyip herşeyi değiştiriyorsanız eğer demek ki herşey tesadüfmüş. Bu ortaya çıkıyor.

AURELIO VE TUNCAY YERİNE KONULMAZ DEĞİL

Sorun Mehmet Aurelio ve Tuncay Şanlı'nın gönderilmesi değil, çünkü tek bir doğru yoktur. Aurelio dünyanın en iyi oyuncusu, Tuncay Şanlı da Manchester United'ın değişmez oyuncusu değil. Yerine konulmaz oyuncular değiller. Onların yerine getirilen oyunculara bakmak lazım. Sorun burada...

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE BAŞARI ÇOK ZOR

Fenerbahçe 6'da 4 yenilgi aldı . İstatistiklere göre başarılı olabilmesi için 2 yenilgi hakkı daha var. Bu kadroyla bunu yapabilecek bir teknik direktör varsa olmayacak birşey değil. Ama kolay gözükmüyor. Şampiyonlar Ligi'nde de bir başarı beklemiyorum açıkcası. Dinamo Kiev'liler Fenerbahçe-Kayseri maçını izledilerse eğer kafalarını duvarlara vurmuşlardır.
AURELIO DA UZAYDAN GELMEDİ

Rıdvan Dilmen, NTV Spor Yorumcusu

Fenerbahçe'de oyuncu alınırken araştırma yapılmadı, kadroda kırılmalar oldu. Aurelio Real Madrid'e, Tuncay Manchester United'a gitse herkes saygı duyar. Ama öyle de değil. Zaten Aurelio'nun takımdan ayrılması da asıl sorun değil. Sorun onun yerine alınacak oyuncunun kim olduğu, Aurelio da uzaydan gelmedi. İyi oyuncu ama sen onun yerini Selçuk'la veya Deniz'le kapatırsan Aurelio sana Pele gibi gelir.

ARAGONES UNUNU ELEMİŞ BİR TEKNİK ADAM

Aragones geçmişi başarılarla dolu bir teknik adam olabilir ama ununu elemiş bir teknik direktördür. Ertuğrul Sağlam'ı da eleştiriyoruz ama Ertuğrul en azından bir şeyler yapmaya çalışıyor, Aragones öyle değil. Mağlup oluyor, öteki hafta da aynı şekilde oynuyor. Yaratıcılık yok, işler kötü giderken hamlesi yok...

OYUNCU KALİTESİ DÜŞÜK

Fenerbahçe'nin sakatlıktan dolayı önemli oyuncuları şu anda yok ama onlar olduğu zaman da inanılmaz bir kadrosu yok, oyuncu kalitesi düşük. Fenerbahçe'nin kadrosunu eline alıp baktığın zaman şampiyonluğa oynayamayacağını görebiliyorsunuz. Hücum oyuncusuna savunma öğretebilirsiniz ama savunma oyuncusuna hücum öğretemezsiniz. Bir takımın hücum oyuncusu olmaz mı? Kayseri maçında oynayan oyunculara baktığınız zaman 14 oyuncudan 11'i savunma oyuncusu. Fenerbahçe'de yetenekli, topu oyuna iyi sokan futbolcu saysan en fazla üç kişi sayabilirsin.

KADRO KALİTESİ DÜŞÜNCE BAŞARISIZLIK GELDİ

Mert aydın, NTV Spor Yorumcusu

Fenerbahçe'de şu andaki gidişat işlerin iyi gitmediğini gösteriyor. Bunun asıl sebebi Fenerbahçe'nin kadro kalitesinin geliştirmek yerine tamamen ters yöne doğru gitmesi. Bunun yanında da bir sürü alt neden var tabii. Buna bağlı olarak takımın en üst düzeyde olan futbolcularının sakatlığı halinde yerlerinin dolmaması ve o sakatlıkların takıma zarar vermesi, yedek kulübesinin yeterince zengin olmaması, teknik direktörün bir takım hataları...

F.BAHÇE OLABİLECEĞİ EN KÖTÜ YERDE

Fenerbahçe şu anda olabileceği en kötü yerde. Alex'in, Semih'in ve Deivid'in dönüşüyle kalite artacaktır ama bu tek başına sorunu çözmez. Çünkü kadronun geneli yeterli değil. Ana sorun bu olduğu için “Aragones doğru tercih miydi?”, “Şu oyuncu kadroya neden alınmadı” gibi sorular bir numaralı sebep değil.

ÇÖZÜM ARAGONES'İ KOVMAKTAN GEÇMİYOR

Türkiye'de öyle bir problem var ki, her şeyin sorumlusu olarak teknik direktörler gösteriliyor. Onlar da elbette hatalar yapıyor, Aragones'in de, Skibbe'nin de, Ertuğrul Sağlam'ın da bir sürü hatası var ama bu hatalar da yönetimlerin de payı var. Fakat nedense teknik direktörler günah keçisi seçiliyor. Biz olayı tek yönüyle ele alıyoruz. Tek bir kişinin üzerine gidiyoruz. Bugün Aragones kovulsa Zico gelse herşey çözülecek mi? Hayır, sorunlar devam edecek. Yani bu problemi çözmenin yolu Aragones'i kovmaktan geçmiyor.

ARSENAL MAÇLARI TRAVMA YARATABİLİR

Takımda görünürde bir ışık yok ama lig öyle acayip bir duruma geldi, her şey olabilir. Ama Fenerbahçe'deki sorun puan farkının kapanıp kapanmamasıyla ilgili değil. Fenerbahçe Futbol anlamında o ışığı gösteremedi henüz. Özellikle Arsenal maçlarını kapıdaki tehlike olarak görüyorum. Bu maçları çok az kişi düşünüyor ve sonuçları travma yaratabilir.

'TEK KİMLİK' PANKARTI AÇMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Şimdi trübünlerde de bir sıkıntı başlıyor. Genç Fenerliler olayıyla başlayan süreç tribünün tamamına yayılmaya başladı. “Tek kimlik” diye pankart açmakla durum çözülmüyor. Seyirci başarıya alışınca onları tekrar eski başarısızlıklara hazırlamak kolay değil.

YANLIŞ TEKNİK ADAM, YANLIŞ TRANSFERLER

Gürcan Bilgiç, Sabah Gazetesi Spor Yazarı

Fenerbahçe'nin başarısızlığının asıl sebebi alınan oyuncuların takımdan ayrılan futbolculardan daha iyi olmaması. Yanlış transfer politikası ve yanlış teknik adam başarısızlıkta en büyük neden olarak görünüyor.

AURELIO OLSAYDI...

Aurelio'nun gitmesi takımın savunmasını çok etkiledi ama bir de şu var, Aragones sistem değiştirdi. Değişen sistemin kilit oyuncusu ön libero oldu. Yani iki terslik üst üste geldi. Aurelio olsaydı belki sistemdeki değişikliğin yarattığı geçiş dönemi daha kolay atlatılabilirdi ama mevcut kadroda Aragones'in istediği, İspanya milli takımının oynadığı futbolu kaldıracak futbolculara sahip olmadığı da bir gerçek.

ZICO'NUN GÖNDERİLMESİ DOĞRUYDU

Bir teknik adam ne kadar kariyerli olursa olsun çalıştırdığı takımı başarıya götürmesi garanti değildir. Kariyer bu yönde sadece umut verir. Zico'nun gönderilmesi doğruydu ama Aragones'in getirilmesi yanlıştı.

ARAGONES GÖNDERİLMELİ

Fenerbahçe'de bir ışık yok iyileşme adına. Yani bir takım mağlup olabilir ama Fenerbahçe iyi Futbol oynamıyor. Çözüm Fenerbahçe yönetiminde, yeni bir teknik direktörle anlaşılmalı. En azından elindeki kadroyu sezon sonuna kadar iddialı bir konuma getirecek bir teknik direktör takımın başına gelmeli. Fenerbahçe ile Aragones arasında bir uyumsuzluk var. Aragones de bu uyumu sağlamak adına bir arayışta bulunmuyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*