Yosundan benzin üretecekler

Yosundan benzin üretecekler.13069
  • Giriş : 14.06.2008 / 13:48:00

Japon bilimadamları, 'petrol' salgılayan 'Botryococcus braunii' türü deniz yosunlarının yüksek miktarlarda üretimi için mali açıdan uygun yöntemler araştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tsukuba Üniversitesi'nden Profesör Makoto Watanabe, buluşu sayesinde başta Japonya olmak üzere pek çok ülkenin petrol bağımlılığını ortadan kaldıracaklarını söyledi.

5 yıla kadar büyük çaplı üretim planlarını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Watanabe, son derece kolay 'hasat alınan' yosunlardan elde edilen petrolün, bugünkü tekniklerle yakıtya dönüştürülmesinin de kolay olduğunu kaydetti.

Buna karşın Watanabe, büyük çaplı yosun üretimi için halihazırda milyarca dolarlık yatırım yapılması ve 'tarla' olarak kullanılmak üzere büyük araziler gerekeceğini ifade etti.

Watanabe, düzgü sulanan ve işgücünün ucuz olduğu Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerin, geleceği yosun tarlaları için ideal ülkeler olduğunu sözlerine ekledi.

VİRÜSLERDEN DE ÜRETİLECEK

Öte yandan merkezi California'da bulunan teknoloji firması LS9'da görevli bilim adamları da, genleriyle oynanmış bazı tür virüslerden 'petrol' elde etmeyi başardı.

Projede görevli uzmanlardan Greg Pal, saman ve talaş gibi tarım artıklarıyla beslenen virüslerin petrol salgıladığını söyledi.

Bio-yakıt alanında devrim sayılacak proje sayesinde, mısır ve şeker pancarı gibi ürünlerin yerine bitkisel artıkların kullanılmasının da gıda krizine bir ölçüde çözüm olabileceği vurgulanıyor.

Uzmanlar, ümit vaadeden projenin önündeki en büyük 2 engelin, mali kaynak ve büyük üretim alanlarına duyulan ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious