YouTube hakkında bilmedikleriniz

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İnternet âlemi yeni moda sitesini buldu. Ancak 'trendy' video paylaşım sitesi YouTube, göründüğü kadar masum olmayabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnternetle içli dışlı olanların son favori sitesi YouTube. Yeni nesil internet komüniteleri arasında bir numaraya yükselen site, internet analiz şirketi Alexa'nın yaptığı araştırmaya göre zirvedeki yerini gün geçtikçe sağlamlaştırmayı sürdürüyor. Bir video paylaşım sitesi olan YouTube, halihazırda tüm dünyadaki günlük internet ziyaretlerinin yüzde 3.9'unu ele geçirmiş bulunuyor. En yakın rakibi ve kısa süre öncesine kadan zirvenin sahibi olan arkadaşlık sitesi MySpace'in payıysa yüzde 3.35'e geriledi.

Telif haklarıyla başı dertte

Web sitelerinin reytingini ölçen bir başka şirket olan Nielsen/ NetRatings'in rakamlarına göre ise YouTube'un ABD'deki kullanıcı sayısı son altı ayda yüzde 297 oranında artmış. Bu başarı, sitenin değerini tam 1 milyar dolara (1.5 milyar YTL) çıkarmış. Ünlü medya patronu Rupert Murdoch, MySpace'i satın alırken 332 milyon sterlin (yaklaşık 900 milyon YTL) ödemişti. YouTube'un dünya çapındaki popülaritesi de son üç ayda yüzde 155 artmış.

Site, giderek daha popüler olsa da telif hakları açısından zor zamanlar yaşıyor. Her gün yaklaşık 100 milyon videonun paylaşıma sunulduğu sitenin eninde sonunda böyle bir güçlükle karşılaşacağı bekleniyordu. Ancak 14 Temmuz'da YouTube Inc. hakkında telif hakları ihlali zannıyla açılan ilk davanın, bir kurum tarafından değil de tek bir bireyin şikâyetiyle işleme konması herkesi şaşırttı.

Robert Tur isimli bağımsız bir fotoğraf sanatçısı, kendi eserlerinin izinsiz olarak sitede paylaşıma açıldığını söylüyordu. Site, gevşek bir denetim anlayışıyla kullanıcılara her istedikleri videoyu yayımlama izni verdiği için böyle bir davanın eninde sonunda geleceği tahmin ediliyordu.

Öte yandan, bu davanın yarattığı tartışma, gözleri internette yayılan bu yeni trende çevirdi. YouTube sayesinde insanlar, geleneksel kanalların dışına çıkarak ürünlerini yayma ya da istedikleri ürünlere ulaşma yolunu buluyor. Hatta, YouTube hızla videoların eBay'i olma yolunda ilerliyor. Giderek artan sayıda insan, siteye özel video klipler çekerek, reklam ve DVD satışı yoluyla para kazanmaya çalışıyor.

Kullanıcıyı düşünen yok!

Site büyük dağıtım olanakları sunsa da kullanıcılar bu olanakların meyvelerini yeni yeni almaya başladı. Üstelik reklam gelirlerini kullanıcılarıyla paylaşmaya yanaşmadığından birçok bağımsız film yönetmeni siteye şüpheyle yaklaşıyor. Popüler animasyon serisi 'JerryTime'ın yaratıcısı Orrin Zucker, "YouTube'un yayılma gücü müthiş, ancak bütün bu telif meseleleri ve ilan gelirlerinin paylaşılmaması nedeniyle biz buradan uzak duruyoruz" diyor ve yandaşları gibi ürünlerini kendi sitesinde sergilemeyi sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious