YouTube para dağıtıyor

YouTube para dağıtıyor.5093
  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

İnternet kullanıcılarının gönderdiği görüntüleri kendi sitesine çekerek, ziyaretçi sayısını artırmayı başaran YouTube şimdi bu görüntülerden elde ettiği reklam gelirlerini amatör videocularla paylaşmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YouTube bu gelir paylaşım modeline ilk etapta videosu en fazla tıklanan 30 amatör yapımcıyı dahil etmeyi planlıyor.

AMERİKA’DA İLK DEĞİL:

Dünyada en fazla ziyaretçi çeken video paylaşım sitesi YouTube uygulamaya koymaya hazırlandığı bu gelir paylaşım modeli konusunda liderden çok izleyici pozisyonunda kalıyor. Amerika’da yüksek ziyaretçi sayısına sahip Revver ve Metacafe gibi siteler bir süredir sitelerine görüntü aktaran üyeleriyle reytingleri oranında reklam geliri paylaşma yoluna gidiyor. Youtube’un bu konuda rakiplerini 6 ay gecikmeli olarak takip edildiği belirtiliyor.

6 AYDA 500 BİN DOLAR:

Amerika’da üyelerle gelir paylaşımını ilk kez başlatan video paylaşım sitesi Metacafe’nin Başkan Yardımcısı Allyson Campa bu modelin en iyi içeriğin kendi sitelerinde yer almasını sağlamak için hayata geçirildiğine dikkat çekiyor. Campa, modelin uygulandığı 6 ay boyunca üyelerine 500 bin dolar dağıttıklarına dikkat çekerek, "Bu süre içinde paylaştıkları görüntüler sayesinde 21 üyemiz 5 bin doların, 9 üyemiz de 10 bin doların üzerinde gelir elde etmeyi başardı" diyor.

20 BİN BARAJI VAR:

Bir videonun her bin kez izlenişinde, yapımcısına 5 dolar kazandırdığını da belirten Campa, "Ancak, bir videonun ödüle layık görülmesi için öncelikle 20 bin tık almış olması önem taşıyor. Üyelerin gelir elde etmesi de bu 20 bin ziyaretçiden sonra sözkonusu oluyor" diyor.

YOUTUBE YAYGINLAŞTIRACAK:

Amerika’da Metacafe’nin uyguladığı bu sisteme karşın YouTube henüz üyeleri arasında gelir paylaşımını nasıl gerçekleştireceği konusunda herhangi bir açıklamada bulunmuyor. İlk etapta sisteme katılması için 30 üyesine davet mektubu gönderen YouTube kısa süre sonra bu üye sayısını artırmayı planladığına da dikkat çekiyor. Uygulama, YouTube’un kurucusu Chad Hurley’in sistemi ilk kez tanıttığı ocak ayında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’ndan bu yana merakla bekleniyor.

İngiliz Futbol ligi YouTube’a dava açtı

SEKTÖRDE kızışan rekabet ortamında peş peşe üyeleriyle gelir paylaşma yoluna gideceğini açıklayan firmalar telif hakları konusundaki sorunlarını ise bir türlü çözüme kavuşturamıyor. Bu konudaki son örneği de İngiltere Premier Futbol Ligi’nin YouTube’a açtığı telif hakkı davası oluşturuyor. Lig, siteyi nisan ayında Chelsea, Arsenal, Liverpool ve Manchester United gibi önde gelen takımlar tarafından oynanan 17 maçı izinsiz olarak yayınlamakla suçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious