YouTube üzerinden terörle savaş

YouTube üzerinden terörle savaş.5732
  • Giriş : 10.10.2008 / 23:17:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 23:18:31

Internet'e sınırsız erişim, terör örgütlerinin çözülmesini hızlandırır mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Internet'e sınırsız erişim, terör örgütlerinin çözülmesini hızlandırır mı?
New York Times gazetesinde Daniel Kimmage imzasıyla yayınlanan analizde, El Kaide başta olmak üzere terör örgütlerinin interneti bir propaganda aracı olarak kullandıklarına dikkat çekildikten sonra, bu türden terör örgütlerine mensup militanların her ne kadar korsanlık ve propaganda faaliyetlerinde ustalaşsalar da, özgün ve serbest bir içerik oluşturamadıkları belirtiliyor.

Web 1.0 ve web 2.0 versiyonları arasındaki karşılaştırmaların yer aldığı değerlendirmede özetle “Her ne kadar terör örgütlerinin beyni yıkanmış militanları bilgisayar teknolojilerini kullanmada usta olsalar da, web 2.0 versiyonlarının gelişmesi neticesinde örgüt içersinde henüz beyni yıkanmamış militanların 'kendilerini özgürce ifade edebilecekleri' ve bu sayede ifade özgürlüğünün terör örgütleri içersinde çözülmelere yol açacağı vurgulandı.

Söz gelişi, El Kaide 2007 yılı içersinde internet sistemini kullanarak 450'den fazla bildiri, kitap, makale, dergi, ses kaydı ve kısa video görüntüleri yayınladı. Ancak Facebook ve YouTube sitelerinin kazandığı popülerlik ve internet kullanıcılarına sağladığı kolaylıklara karşılık olarak, El Kaide sempatizanı organlar kendi 'mücahitlerine' çağrıda bulunarak, örgütün siyasi mesajlarını zayıflatacak tarzda bireysel girişimlerde bulunmamalarını istediler.

Anlaşıldığı kadarıyla, El Kaide ve benzeri terör örgütler, kendi sempatizanları arasında çıkması muhtemel çatlak seslerin YouTube veya Facebook üzerinden yayılmalarını istemiyor, hatta bundan korkuyorlardı.

İnternet erişimine kısıtlamalar getiren Mısır, Libya, Suudi Arabistan Suriye ve Yemen gibi ülkelerin tam da El Kaide'nin en aktif faaliyetlerde bulunan ülkeler olduğuna dikkat çekilen analizde “Artacak olan Internet erişiminin bu türden terör örgütlerinin kendi içlerindeki totaliterliğe de büyük darbe indireceği” vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*