YouTube yine kapatıldı!

YouTube yine kapatıldı!.8319
  • Giriş : 22.01.2008 / 08:27:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 10:35:36

Sivas'ta verilen ancak gecikmeli olarak yürürlüğe giren yeni yasak kararı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak bu kez 16 Ocak'ta Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce konulan yasak yürürlüğe girdiği için siteye Türkiye'den hâlâ ulaşılamıyor.

Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nce geçen hafta verilen, "youtube"a erişimin bütünüyle engellenmesi kararı, Türkiye'yi dünyada haber haline getirdi. Ankara'dan bir gün önce Sivas'ta verilen ancak gecikmeli olarak yürürlüğe giren yeni yasak kararı şaşkınlık meydana getirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, YouTube'da yer alan Atatürk'e, Türklüğe, Türk bayrağına hakaret içeren çok sayıda videoyla ilgili şikayet geldi. Başsavcılık, bunun üzerine, geçen hafta Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, siteye erişimin bütünüyle engellenmesini talep etti. Mahkeme de 5651 sayılı yasanın 8. maddesine dayanarak, erişimin engellenmesine hükmetti. Karar nedeniyle, siteye erişim engellendi. Youtube temsilcileri, dün savcılığa başvurarak, şikayete konu videoların kaldırıldığını bildirdi. Savcılık bunun üzerine yasağın kaldırılması için Telekomünikasyon Kurumu'na yazı gönderdi.
4 günlük yasağın kaldırılması beklenirken bu kez 16 Ocak'ta Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından konulan yeni bir yasak kararı olduğu anlaşıldı.

Benzer video görüntüleri nedeniyle verilen yasak kararı Ankara Sulh Ceza Mahkemesi'nin yasak kararının kaldırılmasından sonra yürürlüğe girdi. Bu nedenle siteye erişim mümkün olamadı. Böylece yasak kararıyla çok sayıda ülkede haber olan Türkiye, YouTube'a yine kavuşamadı. Siteye girmek isteyenler, "Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 16/01/2008 tarih ve 2008/11 no'lu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir" yazısıyla karşılaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious