YouTube'a 301 sorusu

YouTube'a 301 sorusu.5732
  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Savcılık Ata klibiyle skandal yaratan meçhul Yunanlı için 301. maddeden soruşturma yürütüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanlı fanatiğe 301 soruşturması

YouTube'da Ata'ya hakaret eden Yunanlı kullanıcı Stavraetos'a da 301'inci maddeden soruşturma açıldı.

YouTube'a erişimi Atatürk ve Türk milletine ağır hakaret içeren video klip kaldırılana kadar engelleyen yargı, dünyanın konuştuğu görüntüleri siteye koyan Yunan kullanıcı "Stavraetos" hakkında "Türklüğe hakaret" suçunu içeren TCK'nın 301'inci maddesi ve Atatürk'ün manevi şahsiyetine karşı suçların cezalandırılmasını düzenleyen yasa hükmüne göre soruşturma başlattı.
Alınan bilgiye göre, YouTube'a Türkiye'den erişimi engelleyen kararı aldıran İstanbul Basın Savcılığı bu kez de ceza soruşturması başlattı. Basın Savcılığı, iki ülke halkı arasında da internet ortamında "dalaşmaya" neden olan görüntüleri izledikten sonra bu sözlerin hem "Atatürk'ün manevi şahsına hakaret" hem de "Türklüğü aşağılama" suçlarını içerdiği sonucuna vardı.
Bu nedenle görüntülerle ilgili ceza soruşturması başlatılmasına karar verildi. Basın Savcılığı, soruşturmayı özellikle Hrant Dink suikastinden sonra iç ve dış kamuoyunda tartışmalara neden olan TCK'nın "Türklüğü aşağılama" suçunu tanımlayan 301'inci maddesi ve Atatürk'ün manevi şahsına hakaret suçunu tanımlayan yasa hükümlerine göre yürütüyor. İki ülke halkı arasında da internet ortamında "dalaşmaya" deden olan görüntüler üzerine İstanbul Başsavcılığı önce tedbir girişimleri başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious