Youtube'a erişimin engellenmesi ne işe yarıyor sorusu

Youtube'a erişimin engellenmesi ne işe yarıyor sorusu.11172
  • Giriş : 05.05.2008 / 22:32:00

Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Akgül'ün Youtube'la ilgili söyledikleri yeni bir tartışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, video paylaşım sitesi Youtube'da İstanbul ile ilgili 102 bin, Atatürk ile ilgili 40 bin kadar video bulunduğunu belirterek, ''Youtube'a erişimi engelleyerek kimi cezalandırıyoruz? ABD'deki Kongre Kütüphanesinde Türkiye aleyhine, Atatürk aleyhine binlerce kitap var. Türklere bu kütüphaneye gitmeyi yasaklıyor muyuz?'' dedi.

Ankara Barosu, ''5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve İlgili Yönetmelikler Çerçevesinde İnternet Sitelerinin Filtrelendirilmesi'' konulu panel düzenledi.

Ankara Barosu Kültür Merkezindeki panelde konuşan Doç. Dr. Akgül, internet sitelerine erişimin engellenmesini değerlendirdi.

Geçmişte Wordpress adlı blog sitesinin, bir kişinin başvurusu üzerine engellendiğini anlatan Akgül, erişimin engellenmesiyle, blog sahibi olan hiç kimsenini siteye giremediğini belirtti.

Bunun, ''iletişim özgürlüğüne saldırı'' olduğunu söyleyen Akgül, şunları kaydetti:

''Youtube'da İstanbul ile ilgili 102 bin, Atatürk ile ilgili ise 40 bin kadar video bulunuyor. Youtube'a erişimi engelleyerek kimi cezalandırıyoruz? ABD'deki Kongre Kütüphanesinde Türkiye aleyhine, Atatürk aleyhine binlerce kitap var. Türklere bu kütüphaneye gitmeyi yasaklıyor muyuz? Geceyarısı Ekspresi filmini Türklerden başka herkes izlemişti. Bir Türk, film nedeniyle Türkiye'yi savunamazdı. Çünkü filmi görmediği için neyi savunacağını bilemezdi.''

Turk.internet.com Sitesi Yöneticisi Füsun Sarp Nebil de Türkiye'de internet sitelerinde sadece sakıncalı sayfaların değil, sitelerin tamamının kapatılmasının yanlış olduğunu ifade etti. Bu durumu, ''bir kitap yüzünden kütüphaneyi yakmaya'' benzeten Nebil, Türkiye'de, 2006'da 886 siteye erişimin engellendiğini bildirdi.

Nebil, internet sitelerine erişimin engellenmesiyle ilgili ihtisas mahkemeleri kurulması gerektiğini söyledi.

-''İYİ ŞEYLER KADAR, KÖTÜ ŞEYLER DE VAR''-

Telekomünikasyon Kurumu İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen ise internetin büyük önemi bulunduğunu ve internet üzerinde faydalı ve iyi birçok şeyin yer aldığını ifade etti. Ancak, bu faydalı ve iyi şeyler kadar, zararlı ve kötü şeylerin de internette yer aldığını kaydeden Şen, internetin doğru kullanımının öğretilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa'da ve ABD'de, internet filtrelendirme yazılımlarının kullanılmasına büyük önem verildiğini anlatan Şen, hatta Avrupa'da, filtrelendirme yazılımlarının kullanımının teşvik edildiğini kaydetti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin, internetin filtrelendirilmesini teşvik edici bir karar aldığına dikkati çeken Şen, Türkiye'de de filtrelendirmenin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Şen, ''Microsoft firmasının, çalışanlarının performansının düşmemesi için, işyerlerinde bazı sitelere erişimi engellediğini'' de bildirdi.

-BİLİŞİM HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI-

Panelin ardından, Ankara Barosu Avukatlık Akademisince düzenlenen 11 ve 12. dönem Bilişim Hukuku Sertifika Programı kursiyerlerine, Baro Başkanı Vedat Ahsen Coşar tarafından sertifikaları verildi.

Ankara Barosu Bilgi İşlem Merkezi Başkanı Avukat Özgür Eralp, bir yılda 300-350 kursiyere bilişim hukuku konusunda sertifika verdiklerini belirtti.

Etkinlikte, daha sonra kokteyl düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious