Youtube'a yasak mahkemeye taşınıyor

Youtube'a yasak mahkemeye taşınıyor.8319
  • Giriş : 22.01.2008 / 00:45:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 00:43:35

Hürriyet, Hukuk, Hoşgörü (3H) Hareketi üyesi bir grup, video paylaşım sitesi Youtube'a erişim yasağının kaldırılması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sultanahmet'teki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapmak isteyen grup, polisin buna izin vermemesi üzerine Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda toplandı.

Grup adına açıklamayı okuyan Kürşat Çetinkoz, Anayasa'nın 38. maddesine göre, cezaların şahsi olduğunu belirterek, Youtube sitesine erişimin ikinci kez kapatılmasıyla cezaların şahsiliği ilkesinin ihlal edildiğini ve milyonlarca kullanıcının haksız yere cezalandırıldığını öne sürdü.

Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesinin kararı uyarınca Atatürk'e hakaret eden fanatik Yunanlı gençlerin değil, siteden yararlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cezalandırıldığını öne süren Çetinkoz, ''Avrupa Birliğini hedefleyen ülkemizde iletişim ve ifade özgürlüklerinin bu şekilde kısıtlanması kabul edilemez. Bu nedenle mahkeme kararının iptalini talep ediyoruz'' dedi.

İnternet üzerinden Atatürk'e hakaret edilmesini asla kabul edemeyeceklerini belirten Çetinkoz, ancak kültürel, sanatsal ve eğlence açısından birçok kişinin yararlandığı siteye erişimin tamamıyla engellenmesine de karşı olduklarını dile getirdi.

Uygulamayı ''sansür'' olarak nitelendiren Çetinkoz, ''Bu karar maalesef hedefine ulaşamamaktadır. DNS ayarlarını değiştirmeniz halinde çok rahat bir şekilde bu siteye ulaşabilmektesiniz. Yurt dışında da ülkemiz, yasakçı bir ülke konumuna geliyor. Youtube'un yasaklı olduğu ülkeler Çin, Kuzey Kore ve Fas. Biz bu ülkelerle aynı kefede miyiz? Değiliz. Bizim hedefimiz batılı bir medeniyet olmaksa bu yasaklama maalesef hedefini aşan bir yasaklamadır. Bunun yerine kanuni yollarla o videonun kaldırılması daha verimli olacaktı'' diye konuştu.

Grup üyeleri, imzaladıkları dilekçeleri, Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesine iletilmek üzere nöbetçi mahkemeye sundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious