YouTube'daki hakaret görüntüleri kaldırıldı

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Görüntü paylaşım sitesi YouTube, Atatürk'e hakaret edilen video görüntülerinin siteden kaldırıldığını ve bir daha yayınlanmaması için çalışmaların sürdüğünü duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YouTube'den erişim yasağıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, söz konusu videonun siteden kaldırılmasına rağmen, yasal mercilerin erişimi engelleme kararı almasının üzücü olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“YouTube olarak, bu tarz hassas konularda çok dikkatli olmaya özen gösteriyoruz. Bu tip sorunlar internetin uluslararası bir fenomen haline gelmesinden dolayı daha karmaşık bir hal almaktadır. Teknoloji bir taraftan tüm dünyada bilgilere erişim imkanı sağlarken, kültürel farklılıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. YouTube olarak, dünyanın farklı yerlerinden insanların çektikleri videoları güvenli ve kurallar çerçevesi içerisinde paylaşabilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

Türkiye'deki yasal mercilerin, söz konusu videonun her türlü kopyasını YouTube'den kaldırmak için gösterdiğimiz çabanın farkında olduğuna inanıyoruz ve videonun bir daha yayınlanmaması için gerekli çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

-ERİŞİM YASAĞI-

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, akşam saatlerinde, Ulu Önder Atatürk'e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı siteye erişim yasağı koymuştu.

Ardından Türk Telekom, siteye erişim yasağına ilişkin konuyla ilgili resmi bilgi ulaştığında yasal gereklilikler çerçevesinde gereğinin yapılacağını duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious