YouTube'u yasaklatan açtırdı

YouTube'u yasaklatan açtırdı.5732
  • Giriş : 22.01.2008 / 08:00:00

YouTube'a erişim nasıl engellendi, yasağı kim kaldırdı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YouTube 'yasaklatan' görüntüleri kaldırınca tekrar izlenmeye başlandı. Peki süreç nasıl işledi?

Atatürk'e hakaret içeren görüntüleri yayınladığı için Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla erişimi engellen YouTube, bu görüntüleri kaldırınca yeniden internet kullanıcılarına kavuştu. Savcılık erişim yasağını kaldırdı ama "internet özgürlüğü - toplumsal yaşam ilişkisi" ve "düşünceyi ifade özgürlüğü" tartışmalarını yeniden gündeme geldi. Dünyanın en yaygın video paylaşım sitelerinden olan YouTube'a erişim, Atatürk'e "Turko Maymun" denilen görüntüleri yayınladığı için geçen hafta sonunda Ankara 12'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla engellendi. Mahkeme kararı üzerine özellikle internet ortamında kampanyalar düzenlendi.

Karar almasında ilk adımı atan Ankara Basın Savcısı Kürşat Kayral, dün yeniden YouTube'u izledi ve karara dayanak olan görüntülerin kaldırıldığını gördü. Savcı Kayral bunun üzerine bir tutanak düzenleyerek, yasadaki yetkisini kullanıp, tedbir kararını kaldırdı. Karar dün akşam saatlerinde Telekomünikasyon Kurumu'na iletildi. Böylelikle internet kullanıcıları iki gün sonra YouTube'a yeniden kavuştu.

ERİŞİM NASIL ENGELLENİYOR

Erişimi engellemek için iki yöntem kullanılıyor:
1- Alan adından erişim engelleme: İnternet Servis Sağlayıcı faaliyet belgesi alan bütün işletmelerin alan adı sunucuları, erişimi engellenecek alan adlarını, kullanıcılar talep ettiğinde gerçek adresine yönlendirmiyor.

2 -IP adresinden erişim engelleme: Erişim sağlayıcıların aktif yönlendirme cihazları (router), erişimi engellenecek IP adreslerine gelen ve giden trafiği engelliyor. İnternet Dairesi Başkanlığı, erişim engelleme işlemlerini başta Türk Telekom-TTnet olmak üzere Telekomünikasyon Kurumu'nda erişim sağlayıcı faaliyet belgesi alan bütün internet servis sağlayıcıları ile işbirliği içinde yürütüyor.

YURTDIŞI KAYNAKLI YAYINLAR

İnternet Güvenliği Başkanlığı, yasada belirtilen 8 suçu oluşturan yayınların içerik veya yer sağlayıcısının yurtdışında bulunması durumunda da erişimi engelliyor. Yurtiçinde ise söz konusu 8 suçla ilgili yayınları durdurmak için hâkim kararını dikkate alıyor. Yayınların zararlı içeriğe sahip olup olmadığı, uluslararası filtreleme ve bloklama programları çerçevesinde Avrupa standartlarına göre belirlenecek.

Yasak Protesto Edildi

3H Hareketi' adına hareket ettiklerini söyleyen 4 genç dün yasağı protesto etti. Grup adına adliye çıkışında açıklama yapan Kürşat Çetinkoz, "Mahkemenin bu kararı ile Atatürk'e hakaret eden fanatik Yunan gençleri değil, siteden yararlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları cezalandırılmıştır" dedi.

Hukukçular: Dikkatli olmalı

CEZA hukukçuları ise yasağı şöyle değerlendirdi:

Prof. Dr. Yüksel Ersoy: Bu konuda yapılan ve yapılması gereken düzenlemeler var. Eğer bu hak, düzgün kullanılmıyorsa tedbir kararı konulmasına karşı çıkmak mümkün değil. Ancak mahkemeler tedbir uygulamak zorundaysa bu hem iç hukuk hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri karşısında hukuki olmalı. Elbette bir web sitesinden birilerine hakaret ve hatta küfür edilmesi de kabul edilemez. Bu göz önüne alındığında, tedbir kararları, doğru temele oturduğu takdirde, yerindedir.

Prof. Dr. Durmuş Tezcan: Bu konuda çıkarılmış yasa ve yönetmelikler var. Bir hâkim, koşulları oluşmuşsa bu konuda tedbir kararı verebilir. Ancak hâkimlerin bu kararı verirken dikkatli olmaları gerekir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "düşünceyi ifade etme özgürlüğü" hükümlerine aykırı kararlar vermemeliler.

İnternet Teknoloji Derneği Genel Başkanı ve ODTÜ Öğretim Üyesi Doçent Mustafa Akgül: 11 Eylül terörist saldırıları sonrasında özgürlük- güvenlik ilişkisinde ibre güvenliğe doğru kaydı. Ama vatandaşı internetteki zararlı yayınlardan korumak devletin görevi değildir. Pornodan korumak devletin görevi değildir. Buna karar verecek olan vatandaştır. YouTube'un kapatılmasıyla dünya kamuoyu önünde rezil olduk.

İşte kapatmaya neden suçlar

ERİŞİMİ engellemeyi gerektiren suçlar şöyle:

* İntihara yönlendirme,

* Çocukların cinsel istismarı,

* Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma,

* Sağlık için tehlikeli madde temini,

* Müstehcenlik,

* Fuhuş,

* Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious