Yozgat'a yatırım hamlesi

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Hollandalı iş adamları atık su arıtma tesisi makinelerini Yozgat'ta üreterek Ortadoğu'ya açılmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yozgat Valiliği ve Belediyesi'nin daveti üzerine Yozgat'a gelen Hollandalı iş adamları yatırım için gezi ve incelemelerde bulundu.

Hollanda'da bulunan Yozgatlılar Derneği aracılığı ile Yozgat'a gelen Hollandalı işadamı Van Duinen ve beraberindeki heyet, Yozgat Valisi Amir Çiçek'i ve Belediye Başkanı Yusuf Başer'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Atık Su Arıtma ve İçme Suyu Makineleri üretimi yapan işadamları, Yozgat'a yatırım yaparak ürettikleri makineleri Ortadoğu'ya pazarlamayı planladıklarını ifade ettiler. İkili görüşmelerin ardından Hollandalı heyet, Belediye Atık Su Arıtma Tesisi ve Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. İnceleme sonunda bir açıklama yapan Yozgat Valisi Amir Çiçek, geçen ay Hollanda'da bulunan Yozgatlıları ziyaretin meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Vali Çiçek, Hollandalı yatırımcıların Yozgat'a yatırım yapmayı düşündüklerini kaydederek şöyle konuştu: "Yozgatlılar olarak geçtiğimiz ay Hollanda da ki hemşehrilerimizi ziyaret etmiş ve oradaki Hollandalı iş adamlarıyla bazı görüşmelerimiz olmuştu. Ziyaretimizden çok memnun kalmışlardı. Bizde kendilerini Yozgat'a davet etmiştik. Hollandalı iş adamları yatırım yapmayı düşünüyorlar önümüzdeki günlerde bu yatırımlar netleşecek."

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer ise yatırımcı için cazip bir il olan Yozgat'ın artık kabuğunu kırmaya başladığını söyledi. Yerli ve yabancı her türlü yatırımcıya Belediye olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Başkan Başer, "Yozgat yatırımcı bir cazibe merkezidir. Ulaşım sorunu olmayan ve teşvik kapsamında ki bir iliz. Hollandalı yatırımcılar da geçtiğimiz ay bizim kendilerine yaptığımız ziyaret kapsamında Yozgat'a geldiler. Nezaket ziyaretinin yanı sıra yatırım yapmayı düşünen Hollandalı iş adamlarımız fizibilite çalışması niteliğini taşıyor" dedi.

Hollandalı iş adamı Van Duinen ise Hollanda'da bulunan Yozgatlılar Dernek Başkanı Ali Bekdur ile Yozgat'a geldiklerini belirtti. Yozgat'ın yatırım için uygun bir il olduğunu kaydeden iş adamı Duinen, yatırım yapmayı düşündükleri için fizibilite çalışmasında bulundukların kaydetti. İş Adamı Duinen, "Yozgat'a yatırım yapmak istiyorum. Bu konuda da fizibilite çalışması yapıyorum. Biz Hollanda da atık su ve içme suyu arıtma tesisi makinelerinin üretimini yapmaktayız. Yozgat'a da yapmayı düşündüğümüz tesisle hem Türkiye hem de Ortadoğu'ya açılmak istiyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious