Yozgatlı kadın çiftçiden örnek davranış

Yozgatlı kadın çiftçiden örnek davranış.16977
  • Giriş : 09.12.2008 / 12:55:00

Yozgat'ta alternatif tarım üretimine yönelik çalışmalara Medine Karaaslan isimli kadın çiftçi de, kendi imkanları ile katkıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Orta Anadolu Bölgesi'nde ilk kez Yozgat'ta ''mavi ladin'' fide yetiştiriciliğine başlayan Medine Karaaslan'a Yozgat Valisi Amir Çiçek, AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, İl Çevre ve Orman Müdürü Birol Ayyıldız da köydeki çalışmaları yerinde görüp, destek verdi.

Yozgat Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Çiftçilerimizin ekonomik gelirini artırmak amacıyla örnek çalışmalarla alternatif üretime yönlendiriyoruz. Medine hanımda bize gelip, projesini söyleyince çok sevindik ve konunun olabilirlik durumunu araştırıp, daha sonra da uygulamaya geçmesi için gerekli teknik desteği verdik'' dedi.

Vali Çiçek, Medine Karaaslan'ın talebi üzerine bölgede hava, su ve toprak analizlerini yaptırdıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Mavi ladin Orta Anadolu bölgesinde pek yetiştirilmeyen bir ürün. Bunun bölgemizde yetişip, yetişmeyeceğini araştırdık. Havanın, suyun ve toprağın uygun olduğunu gördük. Medine hanıma teknik destek vermek üzere İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzü görevlendirdik. Kendi imkanları ile fideleri temin etti, ilk parti üretim için çalışmalara başladı. 3 yıl sonra bu fidelerden ürün alıp, piyasaya satmaya başlayacak. Bu bölgemizde daha öncede bodur elma projesini başlattık. Şu anda bodur elma projesi amacına ulaştı, il genelinde yaygın olarak bahçeler kuruldu, kurulmaya devam ediyor. Aynı şekilde, Mavi Ladin fidesi yetiştiriciliğinin de bu çalışma ile yaygınlaşacağını umuyoruz.''

-''DEVLET DESTEĞİ VAR''-

Yozgat'ta daha önce jeotermal enerji kullanımı, bodur meyve üreticiliği, saanen keçi yetiştiriciliği gibi konuların hayata geçirilmesi konusunda ilk çalışmaların başlatılmasını sağlayan AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, ''mavi ladin'' fidesi yetiştiriciliği konusunu da gündeme taşıdı.

çiçek, bu yıl Ödemiş'ten sadece İskandinav ülkelerine mavi sedir ihraç ederek, 5,5 milyon avro gelir elde ettiklerini hatırlattı. Milletvekili Çiçek, mavi ladin fidelerinin de oldukça maddi değeri yüksek olduğuna dikkat çekerek, ''mavi ladin'' ve ''mavi sedir'' fideciliğinin Yozgat'ta da yapılabileceği fikrini ortaya attığını, Musabeyli Boğazı köyünden Medine Karaaslan'ın da bu işi kendisinin yapabileceğini belirtip, çalışmalara başladığını kaydetti. Çiçek, şöyle konuştu:

''Medine hanım, kendi imkanları, resmi kurumların teknik desteği ile bin 500 YTL harcayarak mavi ladin fidesi yetiştiriciliğine başladı. 3 yıl sonra bin 500 YTL tutarındaki harcamasına karşılık 3 yıl sonra yaklaşık 15 bin YTL gelir elde edecek. Bu sonraki yıllarda her yıl artarak devam edecek. Bugün alternatif ürünlerin üretimi için herkesin mali imkanı olmayabilir ama devletimizin hazırlanan projelere desteği var. Çiftçilerimiz, hazırladıkları projelerini ilgili kurumlara sunup, 'ben bu işi yapacağım' dediğinde kendisine hem teknik, hem de mali destekler verilmektedir.''

-''YOZGAT'TA BİR İLK''-

Yozgat İl Çevre ve Orman Müdürü Birol Ayyıldız da Yozgat'ta mavi ladin fideciliği çalışmalarının ilk olduğuna dikkat çekti. Ayyıldız, kurumsal bağlamda Yozgat'ın ağaçlandırmasını planlamak ve uygulamanın yanı sıra, fidan yetiştiriciliğinin çiftçiler tarafından yapılabilirliğini düşündüklerini ifade etti. Ayyıldız, bu işi yapacağını belirten Medine Karaaslan'a uzmanlar tarafından uygulamalı eğitimler verildiğini, fideciliğin nasıl yapılacağının uygulamalı olarak gösterildiğini, bu safhadan sonra da sürekli denetlemeler yapmak suretiyle teknik desteklerinin devam edeceğini anlattı. Ayyıldız, bu çalışmanın örnek bir çalışma olduğunu, Medine Karaaslan'ın bu işi yapabilecek azim ve kararlığa sahip olduğunun da altını çizdi.

-''BU İŞ ZOR DEĞİL''-

Özel bir emek ve zaman isteyen fide yetiştiriciliği yapmak üzere imkanlarını seferber eden Musabeyli Boğazı köyünde çiftçilik yapan Medine Karaaslan ise ''Bu zor bir iş değil. Severek yapıyorum. Şu anda 2 bin ladin, 5 bin de çam var. Bunları yetiştirip satacağım. Yazın buraya ekerim. Burası bin 500 YTL yi buldu. Fideleri kendi imkanlarım ile aldım'' dedi.

Medine Karaaslan, Yozgat'ta bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını da ifade ederek, ''Bu örnek bir çalışma, bu çalışmanın diğer çiftçilerimiz tarafından da görülüp, uygulanmaya başladığında daha da mutlu olacağım'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*