Yozgat'ta geçen yıl 3 bin suç işlendi

Yozgat'ta geçen yıl 3 bin suç işlendi.15803
  • Giriş : 27.01.2008 / 14:35:00

Kabahatler Kanunu'na göre 2007 yılında Yozgat'ta yaklaşık 3 bin suç işlendi. İşlenen suç türleri arasında en fazla malvarlığına ve vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçların yüksekliği dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her yıl artan suç ve suçlu sayısının önüne geçmek için bir çok tedbirler alınsada vatandaşların kendi adaletini kendi sağlama düşüncesi istatistik rakamlara yansımaya devam ediyor. Türkiye'nin en huzurlu illeri arasında sayılan Yozgat'ta 2007 yılında Kabahatler Kanunu kapsamında 3 bin civarında olay adliyeye intikal etti. Polis, jandarma, valilik ve belediyenin kanun kapsamında kestiği cezalar ise adliyeye intikal eden rakamların dışında tutuluyor.

Yozgat genelinde işlenen suç türleri ve sayılarına bakıldığında ise ilk sırayı malvarlığına karşı işlenen suçlar kapsamında bulunan hırsızlık, mala zarar verme ve dolandırıcılık 854 olayla ilk sırada yeralırken, vücut dokunulmazlığı kapsamına giren kasten yaralama ve taksirle yaralama 720 olayla ikinci sırada yeraldı. En az işlenen suçlar ise kamu sağlığına karşı işlenen kabahatler listesinde bulunan, usulsüz ölü gömme(1) adliyeye karşı işlenen suçlar kapsamındaki gerçeğe aykırı bilirkişi ve tercumanlık(1) ve kamu güvenine karşı işlenen suçlar kapsamındaki mühürde sahtecilik(1) olarak gerçekleşti.

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Celal Ertürk, devletin amacının suçun işlenmeden önüne geçmek olduğunu söyledi. Yozgat'ın suç istatistiğinde en fazla malvarlığına ve vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlarda artış yaşandığına dikkat çeken Başsavcı Ertürk, "İlimizde kabahatler kanunu kapsamında işlenen suçlardan sadece adliyeye intikal edenler 3 bin civarında. Polis, jandarma, valilik ve belediyenin kestiği cezalar bu rakamlara dahil değildir. Emniyet kemeri takmamak, sokağa çöp atmak ve bunun gibi bir çok olay kanun kapsamına girmektedir" ifadesini kullandı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious