Yozgat'ta hamilelere büyük incelik

Yozgat'ta hamilelere büyük incelik.10450
  • Giriş : 25.12.2008 / 12:19:00

Yozgat'ta hamileler, kış şartlarında sıkıntı yaşanmaması için hastanelerde misafir edilecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kışları sert ve çetin geçen Yozgat'ta Valilik, hamilelerin kardan kapanan yollar nedeniyle sıkıntı yaşamaması için Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğum yapacak hamileleri tek tek belirledi. Valilik, belirlenen 644 hamile kadını doğuma yakın; köyde ise ilçeye, ilçedeyse şehre getirip isteklerine göre hastane veya misafirhanelerde misafir edecek. Böylelikle çetin kış şartlarında doğum yapacak anne adayları, bebeklerini kış tehdidinden uzak ve güvenli bir ortamda dünyaya getirmiş olacaklar.

KIŞ TEDBİRİNDE ÖNCELİK HAMİLELERİN

Vali Amir Çiçek, kış öncesi il genelinde çeşitli kış tedbirleri aldıklarını söyledi. Önceki yıllardan edindikleri tecrübeleri bu kış, şartlar ağırlaşmadan uygulamaya koymayı planladıklarını belirten Çiçek, yolların kapanma olasılığını göz önüne alarak hamile kadınları tek tek tespit ettiklerini söyledi.
Kış sert geçtiği Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğum yapacak 644 hamile kadını kayda aldıklarını belirten Vali Çiçek, öncelikle bu kadınların yaşadığı bölgelerin yollarının önceliğe alınacağını söyledi.

İSTEYEN HAMİLE MİSAFİR EDİLECEK

Vali Çiçek, doğumuna yakın isteyen hamilenin hastanede ya da ilçelerde kaymakamlığın belirlediği yerlerde misafir edileceğini söyledi.
Çiçek; “Yolların kapanma ihtimaline karşı, kadınlar doğum öncesi il ve ilçe merkezlerindeki sağlık kuruluşlarında doğum yapıncaya kadar misafir edilecek” dedi.

BU KIŞ 644 KADIN DOĞUM YAPACAK!

Şiddetli kar yağışlarında yolların kapandığını, köy ve beldelerle ulaşımın sağlanamadığına dikkat çeken Vali Çiçek, "Yolu kapanan köylerde her hangi bir vatandaşımızın sağlık sorunu yaşamaması için İl Sağlık Müdürlüğümüz tedbirini aldı ve acil önlemler anında yapılacak. Valilik olarak bir çalışma yaptırdık. Merkez, ilçe, belde ve köylerde Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğum yapacak kadınların nerelerde oturdukları ve ne zaman doğum yapabileceği tespit edildi. 4 ay içerisinde doğum yapabilecek hanımlarımızın sağlıklı bir doğum yapabilmeleri için eylem planı yaptık. Yozgat genelinde bu 4 ay içerisinde doğum yapabilecek anne adaylarının sayısı 644'tür.

Doğum yapacak bayan istiyorsa doğundan 20 gün önce ilçede veya merkezde bir misafirhanede misafir edeceğiz. Doğum günü yaklaştığı zaman doktora ulaşması daha kolay olacaktır. Bu durum da hanımlarımız sıkıntı çekmeyecek ve kar yağışının çok olduğunda bile sıkıntı yaşamayacağız. Ben tüm halkımızın rahat ve sağlıklı bir kış mevsimi geçirmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*