Yramazlık yaparsan dişçi sana iğne yapar

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Anadolu Hastanesi Diş Hekimi Dr. Arzu Demir, Eskişehir halkının yüzde 80'nin dişlerinin sağlıksız olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaptıkları bir incelemeler sonucu, Eskişehir halkının diş sağlığına yeteri kadar önem vermediğini belirlediklerini dile getiren Dr. Demir, yaklaşık yüzde 80'lik bir kesimin diş rahatsızlığı yaşadığını bununda en büyük nedeni arasında ise ailelerin küçük yaştaki çocuklarını yaramazlık yapması durumunda kullandıkları "Yaramazlık yapma seni dişçiye götürürüm iğne yapar" şeklindeki ifadelerin etkili olduğunu kaydetti.

Eskişehir halkının diş sağlığı problemi ile başbaşa olduğunu ve bu olumsuzluğu bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Dr. Demir, "Bu da gösteriyor ki diş sağlığına yeteri kadar önem vermiyoruz. Dişlerimizi sahip çıkmamamız ileri de kötü sonuçlar doğurabilir. Sıkıntı yaşamamak için dişlerimizi fazla değil günde bir kez dahi fırçalasak ve gerekli bakımı yaparsak yeterli olacaktır. Açlığımızı hatırladığımız gibi dişlerimizi bakmamız gerektiğini unutmamamız lazım.'' dedi.

Çocukların küçük yaşta dişçi ya da doktorla korkutulmasının da sakıncalı olduğunun altını çizen Dr. Demir, ''Bu dönemlerde çocukların özellikle doktor ve iğneyle korkutulması travma oluşturabilir. Çocuğu olumsuz yönde etkiliyor ve korkutulduğu alanla ilgili beyninde şüpheler oluşuyor. Çocuk böylelikle her geçen gün paniğe kapılarak korkutulduğu alandan uzaklaşıyor." diye konuştu.

Dr. Demir, diş sağlığına önem verdirmeyen diğer etkenlerin ise bilinçsizlik ve ekonomik olarak sıralandığını kaydetti.

Diş doktorunu tercih etmek yerine diş ağrılarında ağrıyı dindirmek amacıyla araba hidroliği sürmek, pense ve kerpeten ya da kapıya bağlanmış bir ip sayesinde diş çekimi yapmak şeklinde halen günümüzde ilkel yöntemlerin kullanabildiğine dikkati çeken Dr. Demir, "Halen bu yöntemlerin kullanıldığını tespit ettik. Bu yöntemler gerçekten ilkel. Ancak yine de kullanılması üzücü bir olay. Vatandaşlar diş sağlığı ve kendi sağlığı açısından bu tür yöntemlerden kaçınıp diş hekimlerini tercih etmeliler '' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious