YSK, DP'nin belge vermesini bekliyor

YSK, DP'nin belge vermesini bekliyor.11121
  • Giriş : 27.05.2007 / 12:44:00

YSK Başkanı Aydın: "ANAVATAN-DYP birleşmesi konusunda elimizde herhangi bir belge yok"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, Anavatan Partisi (ANAVATAN) ile Doğru Yol Partisi'nin (DYP) birleşmeleri konusunda yasal işlemleri tamamlamaları ve oy pusulalarının basımlarından önce başvurmaları halinde, oy pusulasında Demokrat Parti (DP) ismiyle yer alabileceklerini söyledi.

Siyasi partilerin bilesik oy pusulasında yerlerinin belirlenmesi amacıyla kura çekiminden sonra gazetecilerin sorularına cevap veren YSK Başkanı Muammer Aydın, ANAVATAN-DYP bileşmesi konusundaki yasal belirsizliğin oy pusulasına nasıl yansıyacağı yönündeki bir soruya karşılık, "Şu ana kadar elimize herhangi bir belge ulaşmadı bu konuda. Yasal işlemler tamamlandıktan sonra birleşik oy pusulalarının basımından önce bize ulaştırırlarsa gerekli işlemi yaparız." dedi.

Seçime ne kadar seçmenin katılacağı konusuna da açıklık getiren YSK Başkanı Muammer Aydın, 41 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğunu, ayrıca 1.5 milyon seçmenin de TC Kimlik numarası olmadığını ve toplamda 42 buçuk milyon seçmenin önümüzdeki seçimlerde oy kullanabileceğini belirtti.

1997 yılında kütük sayımının sokağa çıkma yasağı dolayısıyla evlerde tek tek yazılarak ortaya çıkarıldığını hatırlatan Aydın, daha sonra 2005 yılında tüm kayıtların bilgisayar sistemine geçirildiğini ve 2006 yılında da kayıtların güncellendiğini belirterek, bilgisayar ortamındaki kayıtların gayet sağlıklı olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious