YSK, MHP'nin itirazını reddetti!

YSK, MHP'nin itirazını reddetti!.7651
  • Giriş : 12.09.2007 / 22:44:00

YSK, MHP'nin seçim sonuçlarının yanlış ilan edildiği itirazını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YSK, itiraz edilen 47 sandıktan 5'inin sonuçlarının hatalı olduğunu tespit etti. YSK Başkanı Muammer Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, itiraz edilen 47 sandıktan 5'inin sonuçlarının maddi hataya dayalı olarak tutanaklara yanlış geçirildiğini belirtti.

MHP'nin itiraz ettiği sandık numaraları ile ilgili verdiği belgelerin, Kurul'un elindeki resmi sandık tutanaklarıyla örtüşmediğini anlatan Aydın, başvuruyu sandık kurulu görevlilerinin isimlerini karşılaştırarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Aydın, yaptıkları karşılaştırmada hata tespit edilen 5 sandıkta AK Parti'nin 92, MHP'nin 99, Saadet Partisi'nin 4, TKP'nin 3, İşçi Partisi'nin 2 oyunun tutanaklara işlenmediğini belirlediklerini söyledi.

Muammer Aydın bu sandıklarda toplam CHP'ye 107, Liberal Demokrat Parti'ye 38, Genç Parti'ye 9, Halkın Yükselişi Partisi'ne 3, Aydınlık Türkiye Partisi'ne 2 ve Bağımsız Türkiye Partisi'ne 1 oyun fazladan işlendiğini belirlediklerini de ifade etti. Aydın, bu hataların, eksik yazılanların sonuçlara eklenmek, fazla yazılanların da çıkarılmak suretiyle düzeltildiğini bildirdi.

Düzeltme ile ortaya çıkan tablonun seçim sonucunu etkileyebilecek düzeyde olmadığına karar verildiğini anlatan Aydın, MHP'nin başvurusunun reddedildiğini açıkladı. Bu arada Muammer Aydın, başvuruyu yapan MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile de bugün bir süre görüştü. Aydın'ın Dervişoğlu'na konuyla ilgili bilgi verdiği öğrenildi. MHP İzmir İl Başkanlığı, İzmir'de 41 sandıkta; MHP'ye 290, CHP'ye 847 oyun eksik, AK Parti'ye 1367 oyun fazladan yazıldığını iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious