YSK başkanı Aydın, Anavatan'a DP yolunu kapadı

YSK başkanı Aydın, Anavatan'a DP yolunu kapadı.11121
  • Giriş : 08.06.2007 / 15:11:00

Aydın, istifa etmeleri durumunda Demokratik Parti'den aday olmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, ANAVATAN'dan milletvekili adayı olanların istifa etmeleri durumunda Demokratik Parti'den aday olmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Aydın, YSK girişinde basın mensupların sorusu üzerine, Anavatan Partisi(ANAVATAN) listesinden milletvekili adayı olanların istifa ederek bir başka partiden aday olmalarının mümkün olmadığını ifade etti. Aydın, Siyasi Partiler ve Milletvekili Yasası'nın birlikte değerlendirilmesi durumunda, bir başka partide kayıtlı iken başka bir partiye üye olmalarının mümkün olmadığını söyledi. Kendilerine bu şekilde bir başvuru olmadığını ifade eden Aydın, Anavatan Partisi'nden istifa eden bir kişinin DP listesinden aday olmasının mümkün olmadığına işaret etti.

ANAVATAN Partisi listesinden aday olan bir kişinin istifa ederek bir başka partiden aday olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Aydın, bir partiden aday olmuş kişinin istifa ederek bağımsız olabileceğini, onun da süresinin bittiğini kaydetti. ANAVATAN Partisi listesinde yer almayan bir kişinin DP listesinden aday olmasının mümkün olup olmadığı yönündeki soruya ise Aydın, varsayımlarla ilgili bir şey söylemesinin mümkün olmadığını, kendilerine konunun somut olarak gelmesi durumunda gerekli kararın verileceğini ifade etti.

Bir kişinin hem bağımsız hem de bir partiden aday olması durumunda ne gibi işlem yapılacağı yönündeki soruya ise Aydın, bu kişinin partiden istifa ederek bağımsız olabileceğine dikkat çekti.

Eski Başbakan Erbakan ve eski DEP milletvekillerinin durumuyla ilgili bir başka soruya ise Aydın, Erbakan ve eski DEP milletvekilleri Orhan Doğan, Hatip Dicle, Selim Sadak'ın aday olamayacaklarına karar verildiğini kaydetti. Aydın, kendilerinin adaylarla ilgili olarak adli sicilden sabıka kaydına baktıklarını ve ona göre karar verdiklerini ifade etti. Aydın, davaları devam eden adaylarla ilgili işlem yapmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious