YSK Başkanı: İtiraz edebilirler

YSK Başkanı: İtiraz edebilirler.11631
  • Giriş : 04.12.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 04.12.2008 / 00:12:40

YSK Başkanı Muammer Aydın, 'Devletin tuttuğu kayıtlara itibar ediyorsak seçimlerde soru işareti yok' dedi, sonuçlara itiraz eden siyasetçilere de tavsiyede bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, ''Devletin tuttuğu kayıtlara itibar ediyorsak seçimler üzerinde hiçbir soru işareti yok. Türkiye'de her vatandaş, siyasi parti seçmen kütüğünü denetleyecek konumda. Seçmen kaydırıldığı, hileli nakiller olduğu şüphesi varsa itiraz mekanizması kullanılabilir'' dedi.

Aydın, TRT 2'de yayınlanan ''Günün Konusu'' programında 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin askıya çıkarılan seçmen kütükleriyle ilgili açıklama yaptı.

Muammer Aydın, yasalara göre 4 yılda bir sokağa çıkma yasağı uygulanarak seçmen yazımı yapıldığını ve seçmen kütüklerinin oluşturulduğunu anımsatarak, her seçimde de oluşturulan kütüklerin askıya çıkarılarak güncelleştirildiğini anlattı.

YSK'nin en son 1997 yılında sokağa çıkma yasağı uygulanarak seçmen yazımı yaptığını, 2002 yılında Anayasa Mahkemesinin sokağa çıkma yasağını iptal etmesi üzerine seçmen yazımı yapılamadığını belirten Aydın, 1997'de oluşturulan seçmen kütüklerinin SEÇSİS projesi kapsamında 2005-2006 yıllarında bilgisayar ortamına aktarıldığını söyledi.

''Bilgisayar ortamında tutulan seçmen listelerinin kesinlikle mükerrerlik kabul etmediğini'' dile getiren Aydın, sistemin mükerrer kayıtlarda, kişinin önceki kayıtlarını sildiğini ve son kaydını muhafaza ettiğini dile getirdi.

Aydın, seçmen yazımı yapılamadığı için vatandaşların seçmen kütükleri askıya çıktığında başvurması halinde seçmen kütüğüne kaydının gerçekleştirildiğini, başvurmaması halinde kaydın olmadığını ifade ederek, ''Kişi başvurursa biz kişiyi yazdık. Doğrudan kişiyi seçmen yazma hakkımız yok. 2002 yılında 41 milyon, 2004'te 43 milyon seçmenimiz vardı. 2005 ve 2006 yılında SEÇSİS projesini tam uyguladık, nüfus müdürlüklerinden aldığımız kayıtlarla karşılaştırdık, elimizdeki seçmenlerin ölü ve mükerrer olanlarını sildik, seçmenimiz 42 milyona düştü'' diye konuştu.

Seçmen kütüklerinin ''yanlışları düzeltmek, doğru kütüğü oluşturmak için askıya çıkarıldığını'' belirten Aydın, bilgisayar ortamında ve Adres Kayıt Sistemi (AKS) esas alınarak oluşturulan seçmen kütüklerinde kesinlikle mükerrer kayıt bulunmadığını, oy kullanma zamanında da vatandaşlık numarası ile oy kullanıldığı için kullanılan sistemin aynı vatandaşlık numarası ile birden fazla oy kullanmaya izin vermediğini kaydetti.

-''VATANDAŞLIK NUMARASI OLMAYAN KİŞİ OY KULLANAMAZ''-

Seçmen kütüklerinin AKS esas alınarak hazırlanmasını içeren yasa değişikliğinin ardından seçmen kütüklerinin oluşturulmasında bu sistemi kullandıklarını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

''Yasayla birlikte MERNİS'ten nüfus kayıtlarını getirttik, seçmen olarak yazdık. Nüfus kayıtlarına göre 18 yaşını dolduran herkesi seçmen yazdık. Seçmen kütüğüne yazılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası mutlaka olacak, vatandaşlık numarası olmayan kişi oy kullanamaz. Seçmen kütüklerinde, kişinin vatandaşlık numarası, adı, soyadı, ana adı, baba adı ve adresi yer alıyor. Elimizdeki yazılı seçmen kütüğüyle AKS'deki bilgileri karşılaştırdık. Bizdeki eski adres olduğu için AKS'deki adresi esas aldık, ama kişiler aynı kaldı.''

YSK Başkanı Aydın, vatandaşların askıdaki seçmen kütüğünü internetten de kontrol edebileceklerini belirterek, ''www.ysk.gov.tr'' adresinden seçmen kütüklerine ulaşılabildiğini söyledi.

Aydın, vatandaşların kütüklerle ilgili itirazları için nüfus müdürlüklerine başvurması gerektiğini ifade etti.

AKS ile oluşturulan seçmen kütükleri ile geçmiş yıllardaki kütükler arasında 6 milyon seçmen farkı olduğunun ve bunun geçmiş seçimleri tartışılır hale getirip, getirmeyeceğinin sorulması üzerine Aydın, ''Geçmiş yıllardaki mevzuat neyse o kullanıldı, şimdi hukuki mevzuat neyse o kullanıldı. Seçmen kendisi gelip bize yazılmalıydı, bu kişiler bize gelseydi seçmen olarak yazardık. Biz nüfus kayıtlarını esas alarak 18 yaşını dolduran herkesi seçmen yazdık. Bu durumda 6 milyon seçmen fazla çıkmış ise burada YSK'nın herhangi bir kusuru olduğunu ben düşünmüyorum. YSK yasalar neyse onu uygulamakta'' diye konuştu.

Seçim takviminin 1 Ocak 2009 tarihinde başlayıp 29 Mart 2009 tarihinde sona ereceğini kaydeden Aydın, askıda bulunan seçmen kütüklerinin 5 Aralık Cuma günü indirileceğini, kesin seçmen kütüklerinin ise Aralık ayının sonunda 15 günlük süreyle tekrar askıya çıkarılacağını söyledi. Askı süresini uzatmanın mümkün olmadığını belirten Aydın, siyasi partilere de seçmen kütüklerinin gönderildiğini, vatandaşların ve siyasi partilerin kütüklerde yanlışlık tespit etmesi halinde bir an önce itirazlarda bulunması gerektiğini belirtti.

''Devletin tuttuğu kayıtlar aksi ispat edilene kadar doğru'' diyen Aydın, ''Devletin tuttuğu kayıtlara itibar ediyorsak seçimler üzerinde hiçbir soru işareti yok. Türkiye'de her vatandaş, siyasi parti seçmen kütüğünü denetleyecek konumda. Seçmen kaydırdığı, hileli nakiller olduğu şüphesi varsa itiraz mekanizmasını kullanılabilir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*