YSK Başkanı seçime hazırız!

YSK Başkanı seçime hazırız!.10665
  • Giriş : 27.03.2009 / 20:29:00

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı MuammerAydın, seçime hazır olduklarını belirterek, "Umarım seçimler ülkemiz için huzurlu geçer, hayırlı ve uğurlu olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı MuammerAydın, seçime hazır olduklarını belirterek, "Umarım seçimler ülkemiz için huzurlu geçer, hayırlı ve uğurlu olur" dedi.

Aydın, 29 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde tüm vatandaşların oy vermesini istedi. Oy vermenin her vatandaşın görevi ve hakkı olduğunu belirten Aydın, "Tüm vatandaşlarımızın bu görevini ve hakkını yerine getirmesini istiyoruz. Seçime hazırız, umarım seçimler ülkemiz için huzurlu geçer, hayırlı ve uğurlu olur" diye konuştu. seçim sürecine ilişkin bugüne kadar herhangi bir sorun yaşanmadığını, seçimin sorunsuz yapılmasını beklediklerini ifade eden Aydın, tüm illerdeki seçim kurullarından seçime hazır olunduğu ve herhangi bir sorun bulunmadığı yönünde kendilerine yazı gönderildiğini de bildirdi. Aydın, seçimlerde T.C kimlik numarası zorunluluğunun sonradan ortaya çıkmadığını konuyla ilgili yasanın bir yıl önce TBMM'den geçtiğini hatırlattı. YSK olarak 26 Kasım 2008 tarihinde yaptıkları basın açıklamasında T.C kimlik numarası zorunluluğunu dile getirdiklerini belirten Aydın, seçim takvimine ilişkin 1 Ocak 2009'da yayımlanan genelgelerinde de konunun yer aldığını kaydetti.

Aydın, TRT'nin tüm kanallarında ve radyolarında da T.C kimlik numarası bulundurulması zorunluluğuna ilişkin haberlerin 2 aydan fazla süre yayınlandığını kaydetti. Aydın, "Yani 'Yüksek seçim Kurulu son 15 günde uyardı' denilmesi haksız bir şey" dedi. Üzerinde T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya yine üzerinde T.C kimlik numarası bulunan pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı gibi belgelerle oy kullanılacağını hatırlatan Aydın, YSK'nın aldığı son kararla kimlik belgelerinde T.C kimlik numarası bulunmayan vatandaşların, nüfus idarelerinden alacakları nüfus kayıt örneği ile üzerinde fotoğrafları bulunan her hangi bir kimlikle birlikte oy kullanabileceklerini ifade etti. Seçime bir kaç gün kala BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesinin Türkiye'de üzüntü yarattığını belirterek, "BBP'lilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah hayırlı bir haber alınır" diye konuştu.

YSK Başkanı Aydın, seçimlerin yapılacağı 29 Mart Pazar günü yaz saati uygulamasına geçileceğinden seçmenleri saatlerini ayarlamaları konusundauyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*