YSK bize '24 Haziran'a yetişir' demişti

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 24 Haziran tarihinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'na danışmadan açıklandığına ilişkin iddiaları yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YSK'nın daha önce 60 gün içinde seçim yapabileceği görüşünü kendilerine aktardığını, ancak önceki gün bu sürenin 80 gün olduğunun ifade edildiğini hatırlatan Çiçek, "Bu tarihi (24 Haziran) bir emrivaki ile getirmedik. Kurumsal olarak, resmî bir yazı olmadı; ama YSK ile görüşüldü. Ben de görüştüm. Olayın tanığı olarak ifade etmek istiyorum." dedi.

Cemil Çiçek, seçim tarihinin netleştirildiği dünkü TBMM Genel Kurul toplantısında bazı tartışmalara açıklık getirdi. Bakan Çiçek, Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğunu belirtirken, iktidarın icraatlarının adeta bu temel niteliğe aykırıymış gibi değerlendirmenin yanlışlığına dikkat çekti. Yaşanan süreçte sağduyu ve aklın öne çıkarılması, hissiyatların ise ikinci plana itilmesi gerektiğini vurgulayan Çiçek, siyasi partilerin demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları olduğuna dikkat çekti. Çiçek, "Herkes farklı düşünür. Bunlar kamuoyunda tartışılır. Millet sandıkta hangisini tercih ederse, onu iktidar, diğerlerini de muhalefet yapar." diye konuştu. Seçimlere giderken bazı şeylerin tartışılabileceğini, ancak Anayasa'nın ilk 6 maddesinin tartışılamayacağını belirten Çiçek, şöyle konuştu: "Farklı partilerden olabiliriz; ama hepimizin milli marşı, İstiklal Marşı'dır. Bunda tereddüt yok. Farklı siyasi düşüncelerde olabiliriz; ama Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Şimdi iktidar icraatlarını adeta bunlara ters, bunlara karşı, bunları kabul etmez veya Anayasa'nın yukarıda saydığım ilkelerini zayıflatan icraatlar gibi değerlendirmek doğru olmaz, haklı bir değerlendirme de olmaz. Birbirimize gerekçesi olmayan, çok sağlam delillere dayanmayan, bir kısım siyasal üslup içerisinde hükümetleri bu neviden zan altında bırakırsak, bunlar zannediyorum siyasi tansiyonu daha da yükseltir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious