YSK: iki sandığı yan yana koyabiliriz

YSK: iki sandığı yan yana koyabiliriz.11121
  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Aydın, cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle ilgili Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi halinde YSK'nın herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, "Eğer zamanında yetişirse 22 Temmuz'da iki sandığı yan yana koyabiliriz." dedi. 25 yaş meselesine de son noktayı koyan Aydın, milletvekili seçilme yaşını düşüren düzenlemenin bu seçimde uygulanmayacağını açıkladı. YSK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Muammer Aydın, 25 yaşındaki gençlerin aday olabilmesi için Anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Seçmen kütüklerinin güncellenmesine de değinen Aydın, iddiaların aksine kayıtların son derece sağlıklı olduğunu vurguladı: "Bu konuda bilen bilmeyen konuşuyor. Seçmen kütüklerimiz çok sağlıklı, şu anda da askıda. Herkes gidip kendini kontrol etsin, adında, soyadında, adresinde bir değişiklik var mı gitsin görsün. Daha bir hafta süre var. Kütüklerde herhangi bir eksiklik yok.'' Aydın, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasının bir sorun teşkil etmeyeceğini vurguladı. Devletin her şeyi halledeceğini kaydeden YSK Başkanı, "Bu çok zor bir iş değil. Büyük zarf yapar, büyük oy pusulası yapar düzenler." ifadesini kullandı. Şu anda planlanan mevcut oy pusulasında 21 siyasi partinin yer alacağını ve pusulanın 82 santimetre olarak belirlendiğini kaydetti. Seçimin yaz tatiline gelmesi nedeniyle yazlığa gideceklerin nasıl oy kullanacağına ilişkin tartışmalara da açıklık getiren Muammer Aydın, "Seçmen kütüğüne kayıt şartları açıklandı. Ona göre herkes gidip muhtarlıktan formunu doldurup, ona göre kaydını yaptıracak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious