YSK: "İtirazlar henüz sonuçlanmadı"

YSK:
  • Giriş : 26.07.2007 / 18:10:00

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, 22 Temmuz milletvekili genel seçimlerinin sonuçlarına ilişkin itirazların henüz sonuçlanmadığını, bu nedenle kesin sonuçları açıklayamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İl seçim kurullarının itirazlarla ilgili kararlarını verdiklerini belirten Aydın, bunların YSK'ya tebliğ edildiğini, bu tebliğden itibaren YSK'ya itiraz süresinin ise 3 gün olduğunu hatırlattı.

Başvurular kendilerine geldiğinde inceleme yaparak karar vereceklerini söyleyen Aydın, kesin sonuçların açıklanması konusunda bir tarih veremeyeceğini belirtti.

Aydın, "İtirazlar bize geldiğinde bizde hızla incelemeyi yapıp karar vereceğiz. Mesela, itirazlar bugün bize gelirse yarın karar verir bitiririz ama gelmesine bağlı..." dedi.

MHP'li vekilin ölümü

İstanbul 3'üncü bölgeden milletvekili seçilen ve geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder'in vefatı nedeniyle boşalan milletvekilliğiyle ilgili MHP'nin başvurusunun hatırlatılması üzerine Aydın, "Acı bir olay olmuş. Bu konuda bize bugün dilekçe verdiler. Konuyu yarın arkadaşlarla toplanıp karara bağlayacağız" diye konuştu.

Bu konuya benzer daha önce yaşanmış herhangi bir örnek bulunmadığını söyleyen Aydın, "Etraflı bir şekilde değerlendiriyoruz. Ama şu anda şöyledir, böyledir diyemem" dedi.

AKP tek başına iktidar

Milletvekili genel seçimlerinden iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), güçlenerek çıktı. seçim sandıklarının tümü sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, ülke genelinde oyların yüzde 46.6'sını alan AK Parti, Meclis'te 340 milletvekili ile temsil edilecek.

Seçimden yüzde 20.8'lik oy oranıyla ikinci sırada çıkan CHP 112, yüzde 14.3'lük oyla üçüncü sırada yer alan MHP ise 71 milletvekilini Meclis'e gönderecek.

23'ü DTP'nin desteklediği 27 bağımsız milletvekili de Meclis'e girmeyi başardı. Yeni Meclis'in 4 partiden oluşması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious