YSK onayı şart

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan, "Kararı verecek olan merci YSK'dır" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti TBMM GrBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin erkene alınması için 25 yaş kuralının uygulanmasının şart olduğunu söyledi.

Grup toplantısının ardından bir grup genç ile birlikte bir araya gelen Erdoğan, buradan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, genel seçimlerin öne alınması halinde 25 yaşını doldurmuş olanların seçilip seçilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, ''Ben gençliği seviyorum. Gençliğin oy kullanmasına mani olacak herhangi bir adım atmayız. Bunun da kararını verecek olan merci Yüksek seçim Kurulu'dur (YSK). YSK, 'öyle bir şey olamaz' dediği sürece seçimler zamanında yapılacaktır'' dedi. Bir gazetecinin, ''eğer demezlerse'' sözleri üzerine de Erdoğan, ''Şu anda bizim programımızda öyle bir şey yok zaten. Kaldı ki böyle bir şey Anayasa Değişikliği gerektirebilir. Anayasa değişikliğiyle ilgili konu bizim muhalefetle oturup konuşmamızı gerektiren bir konu.''

DİZİLERE ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİ

Bu arada AK Parti'nin dünkü grup toplantısında Başbakan Erdoğan'ın gündemi 'gençlik'ti. Erdoğan'ın sözleri sık sık genç izleyicilerin "Bu nesil seninle gurur duyor", "Seninleyiz her zaman Erdoğan" tezahüratları ile kesildi. Türkiye’nin çözülmesi gereken meseleleri, zengin imkan ve fırsatlarının da genç nüfusla doğrudan ilgili olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye’de eğitim süreci içinde yaklaşık 17 milyon çocuk ve genç bulunduğunu hatırlattı. 30 yaşın altındaki nüfusun 40 milyona yakın olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Gençliğimizin taleplerini, ihtiyaçlarını konuşurken, sadece rakamlarla, sadece ekonomik göstergelerle, sadece işgücü boyutuyla konuşmak doğru değildir. Gençlik, üretim kapasitesi, işgücü, enerjisi maddi gücü olduğu kadar ruhudur, aklıdır, vicdanıdır, ufkudur" diye konuştu. Hiçbir anne babanın evladının kalem yerine silah tutmasına izin vermeyeceğini söyleyen Başbakan, “Duygularınızla oynamak isteyen bazı aktörler, televizyon ekranlarında ya da üniversite amfilerinde karşınıza çıkabilir. Bunlara karşı uyanık olmak zorundasınız” dedi. Erdoğan, Atatürk’ün gençliğe hitabesinden Necip Fazıl’ın şiirlerine kadar alıntıyla süslediği konuşmasında seçime yönelik mesaj da verdi. Başbakan, “Kamplaşmaların yaşandığı zayıf koalisyon günleri yok artık" diye konuştu. IMF ile mart ayında 6’ncı gözden geçirmenin yapılacağını kaydeden Başbakan ekonomik programdan geri dönüş olmadığını vurguladı.

DÖVİZ REZERVİ MEMNUNİYETİ

Erdoğan şunları söyledi: “Geldiğimizde Merkez Bankası’nda rezerv 26.8 milyar dolardı. Bugün 64 milyar dolara ulaştık. 26.8 nere, 64 milyar dolar nere? Biz hesap adamıyız. 2012 hedefini koyduk. Kişi başına milli gelir 10 bin dolar olacak. “

KERKÜK REFERANDUMUNU ERTELEYİN UYARISI

Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi, Başbakan Erdoğan'ı makamında ziyaret etti. Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısının görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan çıkışta Abdülmehdi'yi aracına kadar uğurladı. Görüşmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, edinilen bilgiye göre Erdoğan Iraklı konuğuna başta Kerkük olmak üzere Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda Türkiye'nin hassasiyetini aktardı. Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanına Yardımcısına, "Kerkük'teki referandumu erteleyin" dedi. Abdülmehdi de, Irak topraklarında terör örgütünün barınmasına izin vermeyecekleri sözünü verdi. Erdoğan ayrıca İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile Başbakanlık’ta 1.5 saat süren bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious