YSK sistemindeki arızayı düzeltti

YSK sistemindeki arızayı düzeltti.10665
  • Giriş : 30.03.2009 / 00:18:00
  • Güncelleme : 30.03.2009 / 00:19:21

Birçok ilde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sistemine veri gönderilemiyordu ama arıza giderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, seçim sonuçlarının sisteme yoğun bir şekilde girilmeye başlanması nedeniyle yaşanan sorun giderildi ve sisteme yeniden veri girişi yapılmaya başlandı.

HABERİN ÖNCESİ:

Antalya'nın merkez Kepez İlçe seçim Kurulundaki bilgisayar sistemindeki arıza yüzünden, seçim sonuçları girilemiyor. Kepez-1 ve Kepez-2 seçim kurullarının bulunduğu Hızır Reis Ticaret Meslek Lisesinde bilgisayar sistemlerinde arıza meydana geldi. Kepez-1 ve Kepez-2 seçim Kurulları, Yüksek seçim Kurulunun Seç-Sis sistemine girilemediğini, sistemdeki arızanın giderilmesi için teknik ekibin gelmesini beklediklerini ifade ettiler.

Bu arada, seçim Kuruluna gelen sandık kurulu başkanları, belgelerini seçim Kuruluna teslim ettikten sonra seçim Kurulundan ayrılıyorlar.

İSTANBUL'DA SİSTEM ÇÖKTÜ

İstanbul'un bazı ilçelerinden Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) sistemine veri gönderilemiyor. Başta Bağcılar, Güngören, Başakşehir ve Üsküdar olmak üzere İstanbul'un pek çok ilçesinden YSK sisteminde yoğunluk oluştuğu için veri aktarılamıyor.

Sorunun giderilmesi için YSK tarafından çalışma yapıldığı, aynı sorunların birçok ilde yaşandığı öğrenildi.

İZMİR

İZMİR'de yerel seçimlerin ardından oy sayımı ve tasnif işlemleri Yüksek seçim Kurulu'nun bilgisayar sistemindeki arıza nedeniyle fiyaskoya uğradı. İl genelinde yaşanan sorun nedeniyle oy pusulalarının konulduğu çuvallar, ilçe seçim kurullarına geç ulaştı, bilgisayardan sayım yerine görevlilerin cep telefonlarını hesap makinası gibi kullanıp sayım yapmaya çalıştı.

Yerel seçimlerle ilgili oy kullanma işleminin bitmesi ardından başlayan sayım süreci, İzmir genelinde aksaklıklar nedeniyle kesintiye uğradı. Yetkililer, Yüksek seçim Kurulu'nun bu seçimle ilgili hazırladığı bilgisayar sisteminin aşırı yoğunluk nedeniyle çöktüğünü bildirirken, pusulaların bulunduğu çuvallar gecikmeyle saat 20.30 sıralarında merkezlerine ulaşmaya başladı. Sistem arızası nedeniyle özellikle Konak İlçe seçim Kurulu'ndaki bilgisayarlardan bazılarının kapatılması istendi. Görevliler çağrıya uyarken, gelen çuvallardan çıkan oyların toplanmasında da trajikomik olaylar yaşandı. Bazı görevlilerin, oyları cep telefonlarının hesap makinalarını kullanarak topladıkları görüldü. Sandıklardaki sonuçlarla ilgili resmi açıklama yapamayan yetkililer, sorunun devam ettiğini, sistemin normale dönmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

ISPARTA

Isparta Merkez İlçe seçim Kurulu'nda Yüksek seçim Kurulu (YSK) bilgisayar sisteminin arızalanması nedeniyle oy sayım işleminin yapılamadığı bildirildi.

Seçim kurulu yetkililerinden edinilen bilgiye göre, saat 17.30'dan itibaren merkeze gelmeye başlayan oyların bulunduğu çuvallar,
bilgisayardaki YSK'ya sonuç bildirilmesini sağlayan sistemde oluşan arıza nedeniyle açılamıyor.

Yetkililer, İl Genel Meclisi'nde bulunan 466 sandığın 10'unun açılarak YSK'ya bildirildiğini, İl Belediye Başkanlığı seçiminde ise 410 sandığın 5'ini bildirebildiklerini belirtti.

Daha sonra meydana gelen arıza nedeniyle sandık açma işlemine son verdiklerini kaydeden yetkililer, durumu YSK'ya bildirdiklerini, YSK'dan da kullanılan oy bildirim sisteminin kontrol edildiğine dair bilgi aldıklarını ifade etti.

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*