YSK son sözü söyledi: 22 Temmuz

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül'ün Köşk adaylığından çekilmesi üzerine başlayan 'derhal seçim' tartışmalarına YSK son noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genç Parti'nin başvurusunu reddeden YSK, Meclis'in 22 Temmuz'da erken seçim kararı aldığına dikkat çekti: "Bu çerçevede oluşturulan ve mümkün olan en kısa süreyi içeren seçim takvimi işlemektedir."

Seçimlerin 4 yılda bir yapılması, cumhurbaşkanının halk tarafından ve 5+5 sistemiyle seçilmesini de içeren Anayasa değişiklik paketinin görüşmelerine dün Meclis Genel Kurulu’nda başlandı.
İlgili Haberler

TBMM Genel Kurulu'nda demokrasi yemini

Seçim iptali kaygısı, 25 yaş değişikliğini erteletti

Hukukçulara göre, yargıyla siyaset karıştı

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili süreç her gün yeni bir gerilime dönüştürülüyor. CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne müracaatıyla başlayan tartışmalar, Meclis'in oybirliğiyle aldığı 22 Temmuz'da seçim kararına bile sıçradı. Anayasa Mahkemesi'nin '367 şartı'ndan sonra Meclis'in cumhurbaşkanını seçmesi imkansız hale gelirken, Abdullah Gül'ün adaylıktan çekilmesi de seçim karşıtlarının yeni argümanı oldu. 'Derhal seçim' gerekçesiyle 22 Temmuz kararının iptali için Yüksek seçim Kurulu'na başvuru Genç Parti tarafından yapıldı. Ancak YSK, bu girişimlere geçit vermedi. Dün akşam saatlerine kadar başvuruyu değerlendiren YSK, en erken seçimin 22 Temmuz'da yapılabileceğini, seçim sürecinin buna göre işlediğini kaydetti.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan YSK Başkan Vekili Ahmet Başpınar, erken seçim kararında TBMM'ye yetki veren Anayasa' nın 77. maddesiyle 2839 sayılı Milletvekili Seçimi kanununun 8. maddesine dikkat çekti. Bu düzenlemeler uyarınca TBMM'nin genel seçimin 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılmasına karar verdiğini hatırlatan Başkan Vekili, "Meclis'in kararı çerçevesinde oluşturulan ve mümkün olan en kısa süreyi içeren seçim takvimi işletilmektedir. Genç Parti Başkanlığı'nın seçim takvimi ve seçim tarihinin yenilenmesi yönündeki başvurusu reddedilmiştir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious